Tipy na výlety v Jasnej a okolí

Opäť sme zavítali s veľkou radosťou do našej obľúbenej Jasnej. Túto oblasť sme si veľmi obľúbili, pretože je to spojenie krásneho horského prostredia s azda nevyčerpateľným množstvo aktivít a rôznych atrakcií v blízkom okolí. Samozrejme, ako vždy, na hotel sme chodili azda len prespať (ak nerátam raňajky a večere v hotelovej reštaurácií). Celý pobyt sme veľmi aktívne využili a každý deň sme sa postarali našim deťom o bohatý program, z ktorého nakoniec neboli nadšené len naše deti, ale aj my, rodičia. 🙂

Ubytovanie a hotel

Hotel sme si zabezpečili ešte z domu- cez zlavomat- vybrali sme si hotel, v ktorom sme už boli ubytovaní – Via Jasná. Jedná sa o štvorhviezdičkový hotel s wellnessom. S hotelom sme boli opäť spokojní. Izby pekné a čisté, kúpeľňa tak isto (na to si ja veľmi potrpím) – prostredie hotela príjemné. Nemala som čo vytknúť ani strave, oproti minulému roku sa výrazne zlepšili a tentokrát sme si aj my a aj deti pochutili na dobrých raňajkách a večeriach, ktoré boli servírované formou švédskych stolov. Vždy si bolo z čoho vybrať – mäsité a aj bezmäsité jedlá, a samozrejme nechýbalo ani sladké. Na izbe sme mali nachystanú prístelku pre Lukáška a postieľku pre Laurinku, ale nevyužili sme ich teda vôbec, keďže obe deti, tak ako vždy spali s nami v manželskej posteli. 🙂

Okolie a tipy na výlety

Musím uznať, že Jasná ma nikdy neprestane prekvapovať a asi ma teda ani nikdy neomrzí. Sú miesta, na ktoré sa zakaždým vraciame, ale tentokrát sme boli aj na miestach, ktoré sme navštívili poprvýkrát a máme z nich krásne zážitky. Všetko sme samozrejme prispôsobovali našim deťom, keďže sú ešte malé. Hlavnou podmienkou pre nás bolo, aby tie atrakcie boli čo najbližšie od hotela, v ktorom sme boli ubytovaní a aby boli prispôsobené tiež pre malé deti.

Vrbické pleso

Je takou našou stálicou. Je to úplne pohodová minitúra, ktorú bez problémov zvládnu aj malé detičky. Vrbické pleso sa nachádza v lese – ale prístup je k nemu v blízkosti Hotela Grand Jasná, alebo potom z hotela Mikulášska chata. Dá sa dokola celé obísť. Vrelo odporúčame, pretože je to nielen panensky krásne prostredie, ale aj horský vzduch Vám zaručene prečistí dutiny. Čo je super- nachádza sa tam aj pomerne nové drevené detské ihrisko, čo je skvelá zastávka a odpočinok ako pre deti, tak aj pre rodičov. Ak sa sem vyberiete v letných mesiacoch, zavanie k Vám aj vôňa čučoriedok, hlavne v okolí detského ihriska. My sme mali na našej túre trošku sychravo- mrholilo, a nebola ani dobrá viditeľnosť, preto nemáme až také dobré fotky. 🙂

Minislovensko

Určite ste už počuli o tejto atrakcii, ktorá sa nachádza kúsok od Jasnej – v Liptovskom Jáne. Jedná sa o zmenšené napodobneniny našich zámkov a kostolov a nachádza sa tam aj hlavná pastva pre detičky – vláčiky. Náš Lukáško sa nevedel vláčikov nabažiť. Je to tam naozaj krásne a autenticky spravené. Všetko je dotiahnuté do detailov – dokonca aj vlakové stanice- vláčiky dokonca aj vydávajú zvuky a trúbia. Každý vláčik má svoje meno. Mne sa páčili aj zmenšeniny a kópie našich kostolov a zámkov – najkrajší bol pre mňa Bojnický zámok. V procese výstavby je tiež aj Bratislavský hrad. Je to niečo iné a nové a vstupné na dospelú osobu je 5€ a deti do 6 rokov majú vstupné zdarma. Ak budete niekde na okolí, určite toto miesto nevynechajte.

Detský wellness v hotely Permon

Jeden deň nám aj chvíľu pršalo, a nechceli sme samozrejme sedieť len na hotely, ale chceli sme aj tento čas plnohodnotne využiť. Na našom hotely boli vo wellnesse iba sauny a vírivka – čo nie je vhodné pre malé deti, tak sme zvažovali, kam by sme sa s nimi išli okúpať. Zvažovali sme aj blízke aquaparky, avšak myslím si, že naše deti sú ešte príliš malé na to, aby si to dokonale užili tak, ako väčšie deti. A povedzme (v tomto prípade napíšme) si otvorene, keď má človek vysoliť také vstupné, tak si rozmyslí, či to má pre neho plnohodnotné využitie. Nakoniec ma napadol hotel Permon Podbanské, v ktorom sme sa už boli s Lukáškom kúpať pred rokom a pól. Pozrela som si na internete aj vstupné a páčilo sa nám, tak sme išli. Nachádza sa tam jeden veľký plavecký bazén, vírivka a krásny malý wellness pre detičky. Detský wellness bol samozrejme naša najaktívnejšia zóna. Nachádza sa tam jeden bazén s nízkou hladinou teplučkej vodičky pre malinké detičky (na svoje si prišla aj naša ročná bambuľka), kde sú dve malé nerezové šmykľavky a jeden menší, zakrútený tobogán (tu sa zas vyšantil Lukáško). Aký by to bol ale detský wellness bez sauny a víriviek? Áno, dobre čítate, bola tam rozkošná detská sauna v tvare jahôdky (teplota tam bola iba mierne teplejšia ako mimo nej a voňalo to tam po jahodách! V blízkosti jahôdkovej sauny sa nachádzajú dve malé detské vírivky v tvare jahôdok, ktoré na dne ešte aj svietia! Bola som dokonale okúzlená týmto úžasným a rozkošným nápadom! Určite vrelo vrelo odporúčame! Je to detský raj na zemi. Na svoje si prídu ale aj dospelý vo veľkom bazéne a tiež je tam vírivka na opačnom konci celej haly pre dospelých, s panoramatickým výhľadom na Tatry. Kúpanie tam, je jednoducho zážitok. A vstupné nás milo prekvapilo- vystihli sme akurát zľavnené vstupné, ktoré nás vyšlo 22€ a za deti sme neplatili.

ZOO kontakt

Na internete nájdete mnoho atrakcií aj v Liptovskom Mikuláši. Jednou skvelou je aj kontaktná zoo. Myslím, že je to vhodné aj pre maličké detičky, pretože tam prichádzate do kontaktu priamo so zvieratkami (samozrejme len s doprovodom ošetrovateľa zvieratiek). Je to krásny a milý zážitok byť v klietke medzi zvieratkami, ktoré sme doteraz v iných zoo mohli vidieť iba z diaľky za mrežami/klietkou, nieto si ich ešte pohladkať. U nás mali najväčší úspech asi zajkovia- Luky ich azda všetkých vyhladkal a tešil sa z nich. Lauri hladkať nechcela, bála sa, ale tešila sa z nich. Taktiež sme boli na pasienku medzi ovečkami a kozičkami, kde sme na živo videli dojčenie jahniatka. Bolo to veľmi milé. Navštívili sme aj ohradu s pelikánmi, ale tých sa naše deti báli, tak sme išli von. Veľký úspech mali aj veveričky, ktoré pri nás skákali, naháňali sa a bili. Najmenej sa deťom páčili asi papagáje, keďže sme sedeli v klietke a lietali pomedzi nás a sadali si na nás. Lauri začala plakať tak sme museli odísť. Ona sa totižto najradšej na zvieratká len pozerá. Úplná topka bola návšteva malých 5-mesačných mackov. Boli veľmi milí, no museli sme dodržiavať isté pravidlá, kvôli ich výchove- nesmeli sme si ich všímať, ale oni si nás tiež nevšímali, tak to bolo v poriadku. Ošetrovateľky nám všetko vysvetlili a počas návštevy boli stále pri nás a dávali pozor na zvieratká. Boli sme aj v ohrade, kde boli kengury, avšak boli zalezené, vo svojom domčeku, tak sme ich nemohli pohladkať. Neboli sme pozrieť úplne všetky zvieratká, u ktorých bola prístupná návšteva, no aj tak máme pekné zážitky. Boli tam aj zvieratká, ku ktorým nebol možný prístup- veľké medvede a levy, čo je pochopiteľné. Napriek tomu, sme si tento deň s deťmi užili. Vstupné je 7€ na osobu staršiu ako 1 rok.

Banská Bystrica

A len tak zo zaujímavosti, vždy keď ideme do Tatier a aj z Tatier, máme zastávku v Banskej Bystrici, keďže cez ňu prechádzame. Majú fakt krásnu pešiu zónu a obľúbili sme si reštauráciu Červený rak, kde varia naozaj fantasticky.

Dúfam, že sa Vám moje tipy na výlety v Jasnej a okolí páčili a tiež navštívite tieto krásne miesta spolu s deťmi.

Vaša Trendymama 🙂