Na Orave dobre, na Orave zdravo…

Keďže sme tento rok oželeli dovolenku pri mori, opäť sme objavovali krásy Slovenska. Tentokrát sme boli na Orave. Prvý, ale určite nie posledný krát…Na mojom Instagrame ste si vyžiadali tiež tipy na výlety, tak nech sa páči…

Ubytovaní sme tentokrát boli v malom Penzióne Josu s Kolibou. Vyberali sme samozrejme kvôli deťom- penzión mal vonku detské ihrisko a vnútri bola tiež veľká herňa pre detičky a tiež aj wellness so saunami. Využili sme však len bazén na kúpanie- deťom sa veľmi páčilo.

Výlety v okolí

Vodné mlyny Oblazy

Prvý deň sme si spravili výlet na turistickú atrakciu vodné mlyny Oblazy (okres Kvačany). Od nášho ubytovania to bola asi 20 minút cesty autom. Bolo tam aj bezplatné parkovisko, kde nás priamo doviedla navigácia a kde sme hneď aj zaparkovali. K vodnému mlynu viedla poľná cestička- chvíľku sme išli cez pole a potom cez les, dole do doliny. Pešky to bolo od parkoviska po vodný mlyn približne 45-50 minút. Boli sme s kamarátmi, ktorí majú rovnako staré deti ako my, a naši 4-ročný veľkáči to zvládli v pohode po svojich. Mladšie deti sme mali v nosičoch. Kamaráti brali aj kočík, ale mali na niektorých miestach s ním problém. Takže pokiaľ máte menšie detičky, ktoré by nevládali takú cestu chodiť, berte radšej nosič, ako sme to vyriešili my. Vodný mlyn sa dal pozrieť aj zvnútra- bola tam tiež píla na drevo ktorá bola kedysi poháňaná mlynom. Mlyn sa nachádzal v údolí čarokrásnej prírody s vodopádmi. Detičky sa najviac tešili z maličkej drevenej plťky, ktorá bola pomocou lanka pripevnená o haluz ktorú detičky držali a prúd vody v žľabe ju unášal preč. Tiež ich bavili miestne zvieratká- kozy a sliepky. Je to zadarmo, takže fajn aktívna turistická atrakcia.

Múzeum Oravskej dediny

Druhý deň sme si spravili výlet do múzea Oravskej dediny v Zuberci. Lístky sme dostali zdarma v našom penzióne za zakúpenie ubytovania. Múzeum sa nachádzalo len cca 5 kilometrov od nášho penziónu a na naše potešenie tam premával turistický vláčik, ktorý mal akurát aj zastávku v blízkosti nášho penziónu. Samozrejme u detí mal vláčik obrovský úspech. A mňa zas očarilo múzeum. Bola tam skutočne celá dedina tradičných ľudových domov- pôvodne zariadených- dalo sa ísť dnu aj pozrieť takmer do každého domu. Boli tam rôzne domy- dom kováča, ktorý mal kováčsku vyhňu, dom kožiara- kde ste si sami mohli za malý poplatok spraviť náramok alebo kľúčenku z opracovanej kože, dom hrnčiara- kde bola pôvodná pec na keramiku do ktorej sa zmestilo až 2500 misiek, boli tam technické stavby ako mlyn, valcha, mengeľ a olejáreň. Dedinou preteká horský potok Studená, na ktorý je napojený mlyn. Dominantou je krásny drevený kostol sv. Alžbety z 15.storočia ktorý sa týči na samom vrchu dediny. Samozrejme je možné ísť nahliadnuť dnu. V areály sa chovajú aj domáce zvieratká ako kozy a ovce- takže deti mali opäť veselú zastávku. Pri vstupe je tiež rôzne občerstvenie (reštaurácia Koliba) ktoré si môžete zakúpiť, suveníry a toalety pre návštevníkov múzea. Usporadúvajú tam sezónne programy a celoročne tematické výstavy. Práve keď sme tam boli my, tam vystupovali- hrali a spievali deti odeté v krojoch. Určite vrelo odporúčame navštíviť toto múzeum, je to tam skutočne krásne a nudiť sa určite nebudete. Základné vstupné uvádzajú 4 €.

My sme už na ďalší deň išli domov, ale dám Vám sem ešte niekoľko tipov na výlety v okolí:

  • Oravský hrad
  • Oravská priehrada
  • Plťe na Orave
  • Oravská galéria v Dolnom Kubíne
  • Aquaparky na Orave (AP Dolný Kubín Aquarelax, AP Oravice Meander Thermal Park)
  • Oravská lesná železnica

Verím že sa Vám článok páčil a inšpiroval Vás.

Vaša Trendymama 🙂