Sila éterických olejov

Do difuzéra si nalejem vodu, nakvapkám doňho borovicový éterický olej pre lepšie sústredenie a ktorý zníži moju únavu, pretože pri dvoch deťoch som permanentne unavená, púšťam difuzér a sadám si za notebook. A píšem…

Otestovala som pre Vás 5 éterických olejov z wereco e-shopu, ktorý sa špecializuje na predaj non toxic výrobkov. Testovala som éterické oleje 2 značiek:

  1. Armina : citrón, borovica a tea tree
  2. Booming Bob : levanduľa a mäta

Citrón- éterický olej zn. Armina

Hneď ako som ho otvorila a ovoňala ho, som pocítila typickú sladko-kyslú citrónovú vôňu, veľmi intenzívnu, ale nie vtieravú. Okamžite ma to nabudilo optimizmom. Už dávnejšie som si všimla, že všetky citrusové éterické oleje (už iba EO) majú na mňa takýto pozitívny vplyv- že hneď sa cítim lepšie a som pozitívnejšie naladená. Zvyčajne používam citrónový éterický olej skôr ako doplnkový, k iným olejom- napríklad k levanduli, alebo k mäte. Veľmi milo ma však prekvapil. Mám takú skúsenosť, že citrónový EO akejkoľvek značky, mi vždy prišiel taký umelý. Ako keď máte tie umelo sladené sladké vody, alebo šumivé tablety. Tento od Arminy ma milo prekvapil svojou presvedčivou- skutočnou citrónovou vôňou. Žiadna umelina. Je to tým, že značka Armina vyrába (nielen tento) EO v 100% bio certifikovanej kvalite. Citrónový EO je skutočným zázrakom na zlepšenie nálady, zmierňuje stres, upravuje koncentráciu a pomáha zmierňovať nervové napätie. Skvelý je napríklad pri práci alebo učení sa, pretože pomáha sústrediť sa. Má antibakteriálne a antiseptické účinky, je výborný pre astmatikov a pomáha pri zápaloch hrdla a priedušiek. Okrem difuzéra, ho môžete použiť napríklad do prania- do neutrálnej aviváže kvapnete niekoľko kvapiek citrónového EO- krásne to osvieži bielizeň.

Borovica- EO zn. Armina

Priznám sa, že keď som ho prvýkrát otvorila a ovoňala, až som sa zamračila. Vôňa mi prišla trpká a horká, vôbec nie osviežujúca ako som si predstavovala. Zdanie však našťastie klame, pretože v difuzéri je borovica hotovou kráľovnou! Hneď prečistila vzduch, skutočne mi upokojila nervy a cítila som sa uvoľnene. Takýto výrazný vplyv, na mňa zatiaľ nemal žiaden EO. Celkovo borovicový EO stimuluje nervový systém, znižuje únavu a vyčerpanie a to my mamy potrebujeme ako soľ, všakže. Pozdvihuje náladu, čo môžem potvrdiť, zmierňuje bolesť a pomáha sústrediť sa, preto som si ju aj teraz pustila. Asi je zrejmé, že borovicový EO pomáha pri zápaloch hrdla, hrtana a priedušiek, uvoľňuje dýchacie cesty a dokonca aj zmierňuje príznaky astmy. Dokonca je veľmi účinný na močové cesty, pomáha pri bolestiach kĺbov, ničí baktérie, pomáha pri kožných ochoreniach a poraneniach kože a urýchľuje hojenie kože. Nanášať ho môžete zriedený s iným olejom- napríklad s kokosovým alebo olivovým olejom- niekoľko kvapiek borovicového EO nakvapkáte do pohára s olivovým/kokosovým olejom a potierate problematickú oblasť každé 2 hodiny. Za mňa jeden z top Armina olejov a môžem len odporúčať.

Tea Tree éterický olej- zn. Armina

Čajovníkový EO je myslím že dosť slávny na všetky možné neduhy, minimálne čo sa týka kože a jej hojenia, akné, vyrážok rôzneho pôvodu, taktiež blahodárne pôsobí na dýchacie cesty a pomáha zmierňovať príznaky bronchiálnej astmy a chronických zápalov dýchacích ciest (čo my veľmi oceníme a využijeme cez jeseň a zimu, kedy je Lukáškové obdobie). Má výraznú typickú čajovníkovú vôňu a ihneď ho všade cítiť. Má silné antiseptické účinky a výborne pôsobí proti plesniam. Ocenia ho dámy, ktoré trpia napríklad mykózou- stačí si ho nakvapkať na spodnú bielizeň, prípadne do misky s vodou kvapnúť 2 kvapky čajovníkového EO a umývať zvonka pohlavnú časť. Účinný je aj pri nechtovej mykóze, alebo mykóze chodidiel. Pri bronchitíde alebo zápaloch dýchacích ciest, stačí olej nakvapkať do difuzéra a pustiť, prípadne nakvapkať na vreckovku a pomaly vdychovať. Zabíja vírusy, baktérie a plesne. Napomáha v liečbe infekcií močových ciest a pohlavných orgánov. Pre mňa jeden z najlepších a najúčinnejších EO.

Levanduľa- éterický olej zn. Booming Bob

Priznám sa, že môj prvý dojem bol taký neistý, že som kvôli síce tmavej, no priesvitnej fľaške EO akosi prirodzene očakávala akúsi slabú ,,voňavú vodičku”, lebo skutočne to na mňa tak pôsobilo. Navyše, s inými značkami EO nemám dobré skúsenosti práve s levanduľou, pretože mi vždy prišla veľmi slabá a nevýrazná. O to väčšie prekvapenie som zažila, keď som fľaštičku s EO otvorila. Očarila ma. Bola úplne iná, ako levanduľové EO iných značiek. Výrazná, podmanivá, ale nie vtieravá! Sladká ako levanduľová makrónka a ja sladké vôňe milujem. Okamžite si ma získala a nabila ma radosťou. Niečo veľmi silné a neskutočné, pretože ja levanduľu milujem. Keď som ju nakvapkala do difuzéra, omámila ma jej úžasná vôňa. Stačilo len niekoľko kvapiek a prevoňala celý priestor. Určite viete, že levanduľa má upokojujúce účinky, navodzuje jemnú a utišujúcu atmosféru a navodzuje dobrý spánok. Okrem iného, účinne odpudzuje hmyz, zmierňuje menštruačné bolesti, pôsobí proti zápalom močového mechúra, alebo gynekologickým ťažkostiam- stačí niekoľko kvapiek levanduľového EO nakvapkať do kokosového/olivového oleja a potierať podbruško každú pol hodinu- môžem potvrdiť, že znížila bolesti a pomohla k rýchlejšej rekonvalescencií, pretože pôsobí močopudne a podporuje správnu funkciu obličiek. Cítila som sa oveľa lepšie. Levanduľový EO sa často používa aj do kozmetiky- môžete si ho nakvapkať do obľúbeného telového mlieka alebo oleja. Je vhodný na citlivú a ekzematickú pokožku. Skvele sa osvedčuje aj v kúpeli- niekoľko kvapiek levanduľového EO nakvapkajte do kokosového/olivového oleja a tak pridajte do kúpeľa- takto sa vôňa krásne rozvinie a upokojí vaše zmysly. Ako jediný z éterických olejov, sa môže používať neriedený priamo na pokožku. Ja som ho využila aj do prania- do pracieho gélu alebo neutrálnej aviváže som pridala niekoľko kvapiek a krásne mi to prevoňalo oblečenie.

Mätový éterický olej- zn. Booming Bob

Táto mäta od značky Booming Bob mi prišla tiež taká sladkastá. Vonia mi presne ako orbit žuvačky, čo ale neovplyvňuje jeho kvalitu. Skutočne veľmi intenzívne prevoňal a veľmi osviežil priestor. Mám rada mätu aj na prebudenie a schladenie, takže počas leta je tiež fajn do difuzéra. Pôsobí proti bolestiam hlavy a migrénam, a mňa vždy nabudí. Darmo, ale tie éterické oleje sú závislosť. Cez zimu je mäta u nás samozrejmosť, takže aj táto Booming Bob vôbec nesklamala a bude mať u nás využitie najmä v difuzéri- často ju dávam Lukáškovi difuzovať na noc, keď má bronchitídu a vždy je osvedčenou zárukou pokojnej noci bez hrozivých dráždivých atakov. Mätu mimo iného môžete nanášať zriedenú s iným olejov na oblasť žalúdka pre lepšie trávenie, osvedčila sa tiež pri plynatosti. Mne veľmi pomohla pri problémoch s boľavým žlčníkom, keďže podporuje vyplavovanie žlče. Môžete ju nakvapkať do vreckovky a vdychovať pri upchatom nose alebo infekciách dýchacích ciest- zaručene Vám uľaví. Mätový EO dokáže tiež potlačiť bolesti kĺbov a svalov. Je využiteľná aj v kozmetike- pridáva sa do ústnej vody, pôsobí antibakteriálne. Dokonca znižuje horúčku, čo môžem potvrdiť. Pre nás je mäta stálicou medzi éterickými olejmi a táto od značky Booming Bob je úžasná.

Teraz môžete na Wereco e-shope využiť zľavový kód TRENDYEO10 s ktorým Vám bude odpočítaná zľava 10%.

Moje top trojkombo

Je jednoznačne levanduľa, mäta a citrón. Toto trio EO je pre mňa dokonalá trojka ktorá je účinná ako v difuzéri, tak aj ako koncetrát v kokosovom/olivovom oleji. Na organizmus pôsobí ukľudňujúco, antisepticky a protizápalovo. V difuzéri je formou inhalácie účinná proti alergii, upchatému nosu, prečisťuje vzduch od mikróbov a pôsobí blahodárne proti depresií a bolestiam hlavy. Ako koncentrát ju nanášam na chodidlá a na zátylok pri teplote každú pol hodinu- skutočne znižuje horúčku. Nesmie sa však používať pri deťoch mladších ako 2 roky (kvôli mäte, ktorú tak malé deti nesmú- ak však chcete znížiť teplotu dieťaťu menšiemu ako 2 roky, môžete mu namiešať len levanduľu s citrónom do kokosového/olivového oleja a potierať zátylok a chodidlá). Toto trojkombo môžete použiť aj pri menštruácií alebo rôznych gynekologických zápaloch na potieranie podbruška. Výborne pôsobí aj na boľavé kĺby a svaly a je to ideál do masážnych olejov. Toto je pre mňa základná trojka, ktorá u mňa nikdy nesmie chýbať.

Niečo o značkách týchto éterických olejov

ARMINA

Je bulharská rodinná firma, ktorá vyrába certifikované výrobky v bio kvalite. Okrem éterických olejov vyrábajú aj hydroláty a jednodruhové oleje, ktoré majú aj potravinársky bio certifikát. Pýchou značky je damašská ruža, ktorú exkluzívne ponúkajú ako 100% éterický olej, alebo ako alternatívu 5% éterický olej v bio mandľovom oleji. Prevažuje u nich vlastná lokálna produkcia, snažia sa mať v maximálnej možnej miere vlastné suroviny (s výnimkou citrusov, ktoré dovážajú z Talianka), čím dosahujú vynikajúcu kvalitu. Na rozdiel od iných značiek, má Armina v ponuke pomerne neštandardné špecifické éterické oleje, ako sú: harmanček, kôpor, slamiha talianska, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný a rebríček obecný. Armina ponúka vysokú kvalitu a napriek tomu je cenovo veľmi dostupná. Ja môžem po vlastnej skúsenosti len a len súhlasiť.

BOOMING BOB

Je švédska značka, ktorá vyrába éterické striktne bezvodné oleje z čistých certifikovaných surovín, v najvyššej možnej a bio kvalite. Podporujú lokálnu ekonomiku produkciu z čerstvých surovín. Sú certifikované USDA organic (celosvetovo jeden z najprísnejších certifikátov) alebo NSF organic. Obaly sú vyrobené z tmavého recyklovaného skla, taktiež krabička, v ktorej sú zabalené, je z recyklovaného papiera a tiež aj plastový vrchnák. Všetky tieto materiály sú opäť možné recyklovateľné, čiže značka spĺňa koncept zero- waste. Z môjho pohľadu sú EO z tejto značky úplne iné, ako z ostatných značiek. Prídu mi sladšie, no kvalita je úžasná a veľmi sme si ich obľúbili.

Niečo o e-shope Wereco

Všetky recenzované oleje dostanete kúpiť na e-shope Wereco ktorý je non toxic e-shop, ktorý má veľmi prísne pravidlá pri výbere jednotlivých produktov. Dávajú si extra pozor na zložky jednotlivých výrobkov, keďže vedia, že aj prírodná kozmetika môže spôsobovať alergické reakcie- majú špeciálnu sekciu výrobkov zameranú pre alergikov a ekzematikov. Prísne a podrobne skúmajú technické lísty (zložky) všetkých výrobkov, ktoré zaraďujú do predaja, ktoré musia obsahovať len v prírode odbúrateľné zložky, ktoré nedráždia ako pokožku človeka, tak ani neznečisťujú vodné zdroje a pôdu.

Werecu krásne ďakujem za možnosť otestovania týchto skvelých éterických olejov, ktoré Vám môžem len a len odporučiť.

Verím, že sa Vám článok páčil a inšpiroval Vás. Ak áno, budem rada za Váš odber:

Vaša Trendyma =)