Autosedačka PETITE&MARS Prime II. Isofix- recenzia

Keď mám pravdu povedať, čo sa týka autosedačiek pre deti, spočiatku som bola skeptická voči akejkoľvek inej značke, ako je asi tá najznámejšia medzi rodičmi. Ale skutočnosť je trochu iná, niekedy nás môže milo prekvapiť aj autosedačka inej značky, ktorá ponúka, po aktuálnej skúsenosti rovnaké, ba dokonca aj väčšie kvality a funkcie za polovičné ceny, ako konkurent za cenu dvojnásobnú. A tu sa dostávame k meritu témy- dámy a páni- autosedačka Petite and Mars Prime II. Isofix.

Prvým kontaktom s autosedačkou je asi vizuálny kontakt a tu treba povedať, že táto autosedačka je príjemným vizuálnym štandardom. Nieje nejako extra dizajnovo ,,vymakaná”, je to skutočne taký zlatý stred, ale ja hovorím, že menej je viac a môjmu minimalistickému vkusu ulahodila. Ja som si zvolila čierny poťah- black, ktorý je naozaj prevažne čierny, ale v sedacej časti autosedačky je sivý. Poťah je na prvý dotyk príjemný, príde mi kvalitou taký štandard medzi autosedačkami. Páči sa mi, že je snímateľný a dá sa kedykoľvek oprať. K sedačke je aj zmenšovacia vyberateľná vložka pre menšie deti, keďže autosedačka je vhodná pre deti už od 9kg. Naša dcérka má cca 13kg a zmenšovaciu vložku máme v autosedačke stále. Určite sa netreba spoliehať len na váhovú kategóriu autosedačky, a to mám na mysli, že je vhodná pre deti od 9kg, pretože stále sú to len tabuľky. Náš prvorodený synček mal 9,5kg už v 6.mesiacoch a teda neviem si predstaviť voziť v tejto autosedačke 6 mesačné bábätko. Určite by som počkala, kým bude mať dieťatko aspoň 1 rok, mimo iného, odporúča sa dieťatko voziť v protismere jazdy minimálne do 15 mesiacov a táto autosedačka sa umiestňuje v aute len v smere jazdy. Pre útlejšie detičky odporúčam tak od 1,5 roka. Naša dcérka má 2 roky a hlavovú opierku s popruhmi sme posunuli o 1 priečinok vyššie a stále máme zmenšovaciu vložku.

Autosedačka disponuje integrovaným 5 bodovým bezpečnostným zapínaním dieťatka vo váhovej kategórii 9-18kg. Tieto pásy sa dajú neskôr založiť a staršie dieťa sa pripúta 3 bodovým bezpečnostným pásom z auta. Jedná sa o veľmi bezpečný model autosedačky, ktorý prešiel českou skúšobňou DEKRA a splnil bezpečnostné testy ECE R44/04. Ja som si dala tú námahu, a pred výberom som si pozerala rôzne spotrebiteľské testy- takmer vo všetkých spotrebiteľských testoch táto autosedačka vyhrala 1.miesto, keďže sa jedná o veľmi bezpečný model, pretože uchytenie autosedačky je možno pomocou Isofixu, alebo kotviaceho systému Top Tether. Je tiež vybavená systémom bočnej ochrany Side Armor a má nastavovanie hlavovej opierky v 9 pozíciách. Mysleli tiež na autá, ktoré nedisponujú kotvami isofix- vtedy sa dá autosedačka pripútať k autu 3 bodovým bezpečnostným pásom, ktorý sa umiestni do kotviacich bodov po odklopení sedačky. Ja ju mám v aute nainštalovanú pomocou isofixu a systému top tether. Čo sa týka bezpečnosti, tak je skutočne vymakaná.

Sedačka sa dá polohovať do 5 pozícií a dá sa tak urobiť aj počas jazdy, aby bolo dieťatku v autosedačke pohodlnejšie počas dlhej cesty a mohlo si v nej pospať. Po bokoch sú našité gumičky, do ktorých si môžete prichytiť bezpečnostné pásy a ľahšie tak dieťatko viete v autosedačke umiestniť. Páči sa mi, že mäkké vankúšiky, ktoré sú na vrchných pásoch, sú z vnútornej strany pogumované a sú teda aj protišmykové a lepšie zadržia dieťatko v autosedačke. Popruhy sa dajú výškovo nastaviť spolu s hlavovou opierkou a viete tak spraviť, aj keď je autosedačka nainštalovaná v aute, čo je podľa mňa výhoda, pretože veľa autosedačiek musíte najprv vybrať z auta, otvoriť a vnútri ponastavovať. V tomto prípade je to oveľa jednoduchšie a autosedačku netreba vôbec vyberať z auta, ani otvárať. Keď sme už pri otváraní autosedačky, tak táto je ukotvená pomocou 2 bezpečnostných tyčiek- tie vyberiete, sedaciu časť vyklopíte a nájdete tu založený bezpečnostný pás na kotviace oko isofixu v kufri auta- tzv. top tether, nachádzajú sa tu drážky na výškové nastavenie hlavovej opierky spolu s bezpečnostnými pásmi a drážky na ukotvenie bodového bezpečnostného pásu z auta, ktorým viete autosedačku uchytiť v aute, ktoré nieje vybavené isofixom.

Plusy tejto autosedačky podľa mňa:

 • certifikát Dekra
 • systém bočnej ochrany Side Armor
 • nadštandardné zabezpečenie v aute- isofix, pásom auta, top tether
 • ľahko snímateľný a prateľný poťah
 • vnútorná zmenšovacia vložka pre menšie detičky
 • pogumovanie ochranných vankúšikov na bezpečnostných pásoch
 • možnosť prichytenie bezpečnostného pásu
 • jednoduché nastavenie hlavovej opierky spolu s popruhmi aj keď je sedačka v aute
 • možnosť polohovať autosedačku aj počas jazdy s dieťaťom
 • jednoduchá inštalácia
 • cena autosedačky
 • top produkt nasledujúcich rokov

Nevýhody podľa mňa:

 • poťah priťahuje prach a ľahko sa zašpiní
 • keď je autosedačka vo vzpriamenej polohe, ide nastavenie popruhov mierne ťažšie- jednoduchšie to ide, keď autosedačku dáte do vodorovnejšej polohy/záklonu.
 • vyššia váha autosedačky- mne osobne to však nevadí

Mňa presvedčilo k výberu tejto autosedačky certifikát českej skúšobni Dekra a tiež to, že bola spomedzi autosedačiek top produktom rokov 2018, 2019 a už aj 2020. Zatiaľ túto autosedačku testujem len krátko, ale môžem Vám ju odporučiť ako skvelú voľbu pretože v tomto prípade skutočne platí- za málo peňazí, veľa muziky. Jedna sa o veľmi vydarenú, kvalitnú a predovšetkým bezpečnú autosedačku pre Vaše dieťatko za skvelú cenu, ktorá je svojou bezpečnosťou a kvalitou porovnateľná ako konkurenti prestížnych značiek za výrazne vyššie ceny.

Verím že Vám táto recenzia pomohla a v prípade kúpy, budete s touto autosedačkou spokojní tak ako my 🙂

Vaša trendymama Ľubka 🙂

*spolupráca