Grand Starý Smokovec- naša dovolenka

Premýšľali sme tento rok dosť intenzívne, že kam ísť s deťmi na letnú dovolenku. More nás síce lákalo veľmi, no poviem Vám na rovinu, že nemala som akosi odvahu cestovať s našimi deťmi do zahraničia. Áno, mala som strach, nakoľko situácia vo svete je veľmi veľmi premenlivá. Rodinnú dovolenku sme ako inak riešili cez CK Satur, nakoľko sme s touto cestovkou cestovali už viackrát a vždy sme boli maximálne spokojní so službami. Na dovolenku sme si vybrali Grand Starý Smokovec- 4**** hotel vo Vysokých Tatrách. Tí, čo ma sledujete už dlhšie viete, že náš syn je astmatik a je dlhodobo na liekoch, takže tento hotel v tomto prostredí, sme si nevybrali náhodou. Je to totiž len niekoľko metrov od kúpeľov v Novom Smokovci- kde sa veľmi úspešne liečia respiračné a pľúcne ochorenia. Tak sme spojili príjemné s užitočným a dovolenku sme si dokonale užili…

Hotel Grand Starý Smokovec

Hotel funguje už od roku 1904, čiže viac ako 100 rokov ponúka klientom svoje služby. Letné pobyty boli rezervované pre klientov CK Satur, keďže tam boli animátori ktorí robili pre deti a dospelých rôzne animačné programy. Takže počas leta je to ideálna dovolenka pre rodiny s deťmi, ale myslím, že aj mimo leta je to super. Hotel disponuje veľkým detským kútikom, čo je asi prvá vec, ktorú si my na hoteloch aktuálne najviac všímame. Vonku je tiež detské ihrisko. Hotel je rustikálne zariadený a všade sú veľké krištáľové lustre, čo dodáva punc vznešenosti a skutočne kráľovský pocit z pobytu. Ubytovaní sme boli v deluxe izbe a musím uznať že izba bola veľkoryso priestranná a krásna. Veľká manželská posteľ bola dominantou izby- matrace boli pohodlné, môžem povedať že sa nám dobre na nej spalo. A ja som na matrace dosť háklivá kvôli chrbtici. Deti mali na spanie k dispozícií veľký roztiahnutý gauč- na ktorom boli normálne matrace- čiže aj oni sa pohodlne vyspali, za toto dávam tiež palec hore. Ale spali sme aj tak každý večer inak- buď na roztiahnutom gauči, alebo v manželskej posteli- ako inak pekne spolu s deťmi. Prípadne ja s deťmi na posteli, a manžel na gauči. Kúpeľňa taká klasická, ale čistučká a pre mňa bolo príjemným prekvapením, že sme mali k dispozícií sprchový šampón, mydlo na ruky a telové mlieko Manufaktúra. To ma naozaj príjemne prekvapilo. Z izby bol východ na priestranný balkón s krásnym výhľadom- večer keď deti zaspali sme si tam s manželom preniesli kreslá z izby a rozprávali sa. Z okolitých barov tam bol hluk, ale vo vnútri nebolo počuť nič, iba vonku na balkóne, takže nás to nerušilo. V predsieni bola veľká skriňa s trezorom. Na izbe mi dosť chýbala rýchlovarná kanvica (pýtali sme si ju aj v bare aj na recepcií ale nevedeli nám vyhovieť), hoci v popise majú uvedené, že na izbe máte k dispozícií rýchlovarnú kanvicu a aj čaje a kávu- nič také sme k dispozícií na izbe nemali. Každopádne, keď sme potrebovali prevarenú vodu (na zarábanie UM pre dcérku), čašník nám v lobby bare vždy vyhovel a dal nám ju do malej keramickej kanvičky, ktorú sme si brali na izbu. Obsluha a personál bol naozaj veľmi milí a ochotní. Chyžné nám upratovali izbu každý deň, v prípade potreby nám aj vymenili uteráky a v strede týždňa (keďže sme tam boli celý týždeň) nám vymenili posteľnú bielizeň. Izba aj kúpeľňa bola teda neustále čistá. Na prízemí je veľká jedáleň rozdelená na tri časti- dve časti ktoré slúžia na stolovanie a jedna- stredná časť so švédskymi stolmi. Raňajky sú kontinentálne- čiže taká klasika. Jedla inak bolo vždy dosť – zakaždým dokladali, a taniere a aj jedlo boli vždy teplé. Večere boli tiež vo forme švédskych stolov, čo by som trochu vytkla- bol slabý výber jedla (vegetariáni by sa veľmi nenajedli), ale my sme si vždy niečo vybrali a strava bola dobrá. pre deti tam bol aj Kids corner so stravou varenou pre deti- niekedy sme si tam nakladali aj my dospelí, lebo tam robili pre deti výbornú krupičnú kašu. Inak vždy bolo k dispozícií slané aj sladké a dostatok ovocia a zeleniny, čo sa mi páčilo. Ešte aj olúpané mesiačiky pomaranča či melóna. Večere sú naozaj vo veľkom štýle- usádzajúci je v obleku, takže odporúčam vám zobrať si aj elegantné oblečenie. Celková atmosféra je tam naozaj veľmi komorná, v reštaurácií aj v bare hrá klavírna hudba, čo sa nám páčilo. Vo wellnesse je veľký okrúhly bazén s teplou vodou- deti sa v ňom skvele vyšantili. Ja som bola aj na medovej masáži, ktorú som si veľmi pochvaľovala- bola veľmi príjemná. Vo wellnesse nám chýbal malý detský bazén s nízkou vodou, ale deti sa v pohode vyšantili aj vo veľkom bazéne- bola tam voda dospelým cca po pás, takže taký ideál. K dispozícií sú tam 3 sauny- infra sauna, parná sauna (ktorá vôbec nebola eukalyptová, ako uvádzajú na stránke) a fínska sauna, 2 vírivky, 1 ochladzovací bazén, vedro odvahy , kneippova cesta- (toto sa mi veľmi páčilo a vrelo to každému odporúčam!) a nakoniec tepidárium na relax. Ešte tam bola soľná bunka (alebo ako by som to nazvala) čiže pre astmatikov super vec. My sme ju žiaľ využili len raz, a aj to len chvíľku, lebo deti sa tam báli byť, keďže sme tam sedeli v úplnej pare, čiže sme nič nevideli. Rozhodne to ale nevynechajte, ak tam budete- skvele to pôsobí na dýchacie cesty. Sauny boli čisté a príjemné- spĺňali účel. Tepidárium fungovalo tiež- čiže murované kreslá príjemne hriali. Čo mi vo wellnesse chýbalo, bola relaxačná hudba a nejaká príjemná vôňa, pri ktorej by sa ľudia mohli lepšie uvoľniť. Tiež mi prekážalo, že wellness so saunami bol síce od bazéna oddelený, no neboli tam dvere, ktoré by aspoň čiastočne bránili hluku od bazéna, čiže ak by ste chceli ísť počas dňa do wellnessu, treba počítať s tým, že si veľmi neoddýchnete, keďže je tam dosť veľký hluk od bazéna. Vyriešili to aspoň čiastočne- deti môžu ísť do wellnessu a bazéna len do 18:00 a pre dospelých je to sprístupnené až do 21:00, čiže ak chcete ticho relaxovať, tak jedine večer. Ako som už spomínala, leto bolo v znamení Planet fun od Saturu– animátori sa nám starali o program. Deťom robili v priebehu dňa rôzne aktivity (indiánske popoludnie), prípadne s rodinami chodili ráno na túry. Každý večer organizovali mini disco pre deti- to bolo absolútne pre naše deti top- tam sa vybláznili, vytancovali a večer sme ich už len vyklopili do postele. Animátori boli mladí stredoškoláci, ale veľmi milí a príjemní. Volali deti na animačné podujatia. Pri programe vonku však neboli dostatočne pozorní aby ustrážili všetky deti- čiže zverovala by som im určite staršie a rozumnejšie deti (my sme boli všade s deťmi). Ako som už spomínala, nám sa najviac páčili večerné diskotéky a programy pre dospelých. To bolo super. Nemám inak žiadne námietky na animátorov, je to podľa mňa super výhoda, že sú tam a bez nich by to nebolo to pravé “letné, orechové”. My aj deti sme si to veľmi užili.

Tento hotel je usadený vo Vysokých Tatrách a treba rátať s tým, že je to samí kopec, čiže ak chcete čisto len relaxovať, tak odporúčam ani neopúšťať hotel. Starý Smokovec nám prišiel, ako také malé mesto- doslova je to také pomerne rušné stredisko a v okolí hotela nájdete rôzne značkové obchody (najčastejšie so športovým oblečením), kaviarne, reštaurácie a samozrejme nejaké tie potraviny, lekáreň a ihriská pre deti. Tiež pre páry, ktoré hľadajú zábavu tam bolo nočné vyžitie v baroch. Toto prostredie spĺňa teda všetky kritéria a najmä- turistické vyžitie. Od hotela to máte na skok na Hrebienok- viete sa tam vyviezť pozemnou lanovkou, ktorá stojí hneď pri hotely, ale ak tam chcete isť na túru ako my- vedie tam asfaltová cesta, čiže ideál ak idete aj s kočíkom- my sme brali cestovný kočík s malými kolieskami a pochodili sme ním takmer všetko. Je tam tiež Bilíkova chata- tam sa tiež dalo prejsť, a tiež sme tam boli. Od Bilíkovej chaty sa dá ísť k vodopádom (cca 20 minút), my sme však nešli, lebo sa tam nedalo ísť kočíkom a boli sme unavení, kým sme vyšliapali Hrebienok. V rámci pobytu sme mali aj nabité skipassy na voľné vstupy na lanovky (na výber sme mali 3). Hneď sme aj 2 využili- výstup na Skalnaté pleso. Pre deti boli cesty lanovkami asi najväčší zážitok a určite si to nenechajte ujsť, ak budete v okolí. Na Skalnatom plese je vybudované veľké drevené ihrisko pre deti- čo je parádna atrakcia, takže naše deti si tento výlet užili do sýta. Zo Skalnatého plesa sa viete dostať lanovkou (premáva len jedna jediná kabínka) až na Lomnický štít, je však nutná rezervácia a kúpa lístkov vopred, takže tam sme sa ani nedostali. Ďalší deň sme si spravili výlet na Štrbské pleso- išli sme tam vlakom. Vlaková stanica bola kúsok od hotela a deti mali z vlaku- ako milovníci vláčika Tomáša, totálny zážitok. Za 45 minút sme sa dostali na Štrbské pleso- v okolí je plno kaviarní, reštaurácií, hotelov a obchodov. Na brehu Štrbského plesa je významná stavba- dom Máši Haľamovej- vila Marína- pre mňa kultúrny zážitok ho vidieť, aj keď sme neboli vnútri.

Na dovolenke sme boli 7 nocí- teda 8dní a parádne sme si ju užili my aj deti. Pre malého to bol tak trochu aj liečebný pobyt, tak verím, že sa mu to odrazí na imunite- každý deň sme chodili na rozsiahle prechádzky, jeden deň nám aj pršalo a aj počas toho sme išli na prechádzku. Vzduch tam bol citeľne iný ako u nás v meste a manželovi (tiež astmatik) sa hneď uvoľnili dýchacie cesty ako sme tam prišli (teraz počas svojej sezóny ich mal stále upchaté)- od dovolenky ich už upchaté nemal, takže, asi to malo aj želaný liečebný efekt na mojich chlapcov, čomu sa veľmi teším. Chcela by som sa poďakovať predovšetkým CK Satur, že nám v rámci našej prvej spolupráce umožnila túto nezabudnuteľnú dovolenku a tiež Grandu Starý Smokovec sa vynikajúce služby na úrovni. Boli sme tu prvý, no určite nie posledný krát.

Verím, že Vám táto recenzia pomohla. 🙂

Vaša Trendymama Ľubka 🙂