Žime zdravšie s MioMatom

Po sviatkoch som sa cítila doslova zle. Bola som si naozaj vedomá toho, že so sladkým som to prehnala, pohybu som tiež veľa nedala (ak nerátam celodenné naháňačky po dome za malým 🙂 ) a mimo toho sa to všetko odrazilo aj na mojej pleti. Mojou spásou bol môj MioMat, ktorý sme si kúpili ešte na jar minulého roka. Odvtedy je u nás zapnutý takmer každý deň. Podľa mňa je to skvelý pomocník, hlavne pre mamičky s malými deťmi, alebo pre ľudí ktorí nemajú čas veľa variť. MioMat sa skladá z troch častí:

 1. Nádoba v ktorej sa pokrm pripravuje
 2. Vrchná časť ktorá obsahuje mixér s motorom a tlačidlami na zvolené programy
 3. Kábel

MioMat má až 5 programov , vďaka ktorým môžete pripravovať polievky, kaše, smoothies, rastlinné mlieka. Sú to tieto programy:

 1. Mash/ soup– je to program ktorý Vám za 25 minút pripraví a uvarí pri teplote 100°C polievku alebo kašu a následne ju nahladko rozmixuje.
 2. Smoothie– je 2 minútový program ktorý nevarí ani nezohrieva, zato však dokonale nahladko vymixuje skvelé ovocné alebo zeleninové smoothies.
 3. VeggieMilk- cereal– program ktorý Vám za 10 minút pri 75°C pripraví a rozmixuje rôzne typy rastlinných mliek (pšenové, makové, pohánkové…)
 4. VeggieMilk- soy– program ktorý za 25 minút uvarí pri 100°C a rozmixuje rastlinné mlieka zo strukovín- napríklad z cíceru alebo sóje.
 5. Raw– je 15 minútový program, ktorý dosahuje ohrev len 42°C pričom zachová pokrmom všetky cenné vitamíny, antioxidanty a enzýmy. Pripravujeme ním raw polievky alebo rastlinné mlieka z orechov, sezamu alebo kokosu.

My sme si ho hneď obľúbili. Najčastejšie na ňom robím polievky od výmyslu sveta. Chutia nám ale aj veľmi rastlinné mlieka. Zo začiatku som im akosi nevedela prísť na chuť, pretože tie kupované mali inú, sladšiu chuť. Keď si ich však jemne dosladím medom, chutia dokonca lepšie, pretože sú čerstvé. U nás doma sa po nich len tak “zapráši”. Tiež na ňom často robievame smoothies- vždy si dáme 2-krát po sebe zvolený program smoothies, lebo potom sú ešte jemnejšie a lepšie rozmixované. Dajú sa tu pripravovať aj detské výživy. Ja osobne si myslím že ho ocenia najmä mamičky na materskej pri prvých príkrmoch (za toto jediné ľutujem že sme ho nekúpili skôr- lebo keď sme ho kúpili malý už papal normálne tuhú stravu) ale veselo ho neustále využívame. Je dokonalým pripravovačom pokrmov nielen pre deti, ale aj pre ľudí ktorí sa snažia zdravo stravovať- keďže všetko čo z neho “vylezie” je zdravé. Je vhodný aj pre alergikov napríklad na mlieko- tu si môžu bez námahy pripravovať rastlinné mlieka.

Aké má minusy?

 • všetko mixuje- podľa môjho názoru by bolo pre niekoho možno lepšie, ak by bola možnosť aj nemixovať všetko- napríklad pri polievkach. V zásade to však nie je nijaký veľký problém.
 • presné množstvo- vždy sa musí nalievať voda medzi risky MIN a MAX- čiže vždy musíte urobiť rovnaké množstvo, čo môže byť pre niekoho nevýhoda- pre niekoho je to veľa, pre niekoho málo. My sme to vyriešili tým, že zvyšok napríklad polievky uskladníme v hrnci v chladničke a neskôr ju dojeme.
 • Príliš husté kaše sa zvyknú jemne pripáliť a vtedy program nechce pokračovať a všetko treba vybrať a MioMat vyčistiť. Udialo sa nám to niekoľkokrát na začiatku. Už si na to dávame pozor a vieme už od oka odhnadnúť približné množstvo surovín, aby nám to neprihorelo. Odvtedy sa nám to nestalo. Je to len kvôli zabezpečovaciemu systému proti pripáleniu a vykypeniu jedla- čo je v podstate výhodou.
 • Nedá sa umývať v umývačke riadu a vrchnú časť treba hneď po otvorení umyť, pretože neskôr keď na nej zaschnú zvyšky jedla, to ide ťažko.
 • Cena- niekomu sa môže zdať drahší, no ja neľutujem jediné euro, pretože spĺňa svoj účel nad očakávania.

Mimo týchto malých nedostatkov by som ho nevymenila za nič, lebo si už neviem predstaviť fungovanie bez jeho pomoci. Môj malý z neho zbožňuje všetko- cez polievky, mlieka až po smoothies. Na fotkách môžete vidieť aj naše obľúbené rastlinné mlieko z vlašských orechov. Napíšte mi do komentárov, či máte skúsenosti s MioMatom a čo najradšej na ňom najradšej pripravujete. 🙂

Vaša Pupa.