Dentálna hygiena našich najmenších, alebo ako vyháňame škriatka Kazíka zo zúbkov

O starostlivosti o prvé zúbky sa toho popísalo už neskutočne veľa a stretla som sa s veľa otázkami ohľadom tejto malej “problematiky”. To ma podnietilo napísať o tom článok a uviesť tak na správnu mieru najčastejšie zmieňované otázky. Ja sama som toho tiež veľa nevedela, no včas som sa radila so špecialistom v tomto obore- teda s našim zubárom ktorý patrí medzi špičku najlepších odborníkov. Lukáškovi vyšiel prvý zúbok až keď mal 9 mesiacov, čiže dovtedy sme mali v postate pokoj. No dôležité sa je starať skutočne o každý mliečny zúbok.

Kedy treba začať umývať prvé zúbky?

Treba začať hneď od prvého zúbku. Netreba automaticky kupovať zubnú kefku, zvlášť keď sa jedná povedzme o 4-mesačné alebo aj menšie bábätká, čo by mohlo byť dosť obtiažne umývať im s kefkou zúbky. V obchodoch už bežne dostať takzvané “prvé kefôčky alebo čistidielka” na zúbky v tvare náprstku- ten si môže rodič dať na prst a jemnými silikónovými výbežkami, či štetinkami, šetrne vyčistia maličké mliečne zúbky. Tiež s nimi môžu stimulovať aj ubolené ďasienka. K týmto náprstkom zvyknú predávať aj prvé zubné pasy, ktoré však ešte vôbec nie je potrebné používať. Ďalšou alternatívou sú rôzne hryzadlá s jemnými štetinkami, kefôčkami alebo “výrastkami”, ktoré svojim spôsobom tiež šetrne čistia maličké zúbky, keď si ich deti dávajú do úst a obhrýzajú ich. Navyše stimulujú ubolené ďasienka od ďalších tlačiacich sa zúbkov. Najideálnejším časom je umývať ich večer pred spaním, keďže deti cez noc jedia väčšinou z dojčenskej fľaše a menej často ako cez deň.

                                                                                  Kliknite na obrázok

                                                                                         Kliknite na obrázok

Treba umývať aj len jeden vyrastený zub?

Áno, treba. Tu je vhodné používanie už spomínaného náprstku alebo stačí aj dobré detské hryzadlo.

Kedy treba navštíviť prvýkrát zubára?

Prvú návštevu zubára netreba zbytočne uponáhľať, len čo dieťaťu vykukne prvý zub. Najideálnejším časom je, ak má dieťa vyrastené už všetky mliečne zúbky- čo býva medzi druhým až tretím rokom života dieťaťa.

Kedy je ideálny čas začať používať prvú zubnú kefku?

Ideálnym časom je, ak začnú rásť vedľa už narasteného zubu susediace zuby. Vtedy už s náprstkom nedokážete dobre vyčistiť aj medzierky medzi zúbkami. Vtedy Vám pomôže prvá zubná kefka.

Aká by mala byť dobrá prvá zubná kefka?

Mala by mať menšiu čistiacu hlavicu, mäkké a jemné štetinky (aby nepoškriabala ale príliš nepodráždila citlivé ďasienka). Najideálnejšia je čo najhustejšia kefka- vtedy oveľa dôkladnejšie očistí zúbky ako kefky, ktoré majú menší počet štetín, ktoré majú navyše medzi jednotlivými “trsmi” medzierky.

 

Čo ak si moje dieťa odmieta čistiť zúbky?

Určite netreba nič siliť. Ja som môjho Lukáška s kefkou dobre oboznámila, aby vedel, že umývanie zúbkov je zábava a robil to rád. Najprv som jemu samému dávala zubnú kefku do rúk, aby si ju popozeral, ohmatal si ju, aby to skôr vnímal ako hračku. Keďže si v tom čase ešte všetko dával do úst, rýchlo ju aj ochutnal a sám zistil, ako mu robí dobre na napuchnuté ďasienka kde sa mu tlačili ďalšie zúbky. Odvtedy s ňou bol kamarát. Keď mu čistíme zúbky ja, alebo manžel, vždy mu vysvetľujeme že vyháňame zo zúbkov “škriatka Kazíka”, aby mu nenamaľoval na zúbky škaredý kaz. Deti sú veľmi vnímavé a keď im vysvetlíme dôležitosť čistenia zúbkov ich rečou, viac to budú chápať a tolerovať. Náš Luky je veľmi vnímavý a šikovný chlapček a veľmi rýchlo pochopil na čo slúži kefka a dokonca si ju aj sám pýta každé ráno. Dobrým a účinným spôsobom môže byť tiež “umývanie zúbkov” bábike alebo nejakému plyšovému zvieratku či hračke. Náš Luky si ešte radšej umýva zúbky, odkedy sme mu kúpili prvú zubnú pastu.

Ako dieťa naučím, aby si správne samo čistilo zúbky?

Všetko chce len čas a trénovanie. Je jasné, že maličké deti si ešte nedokážu samé tak dôkladne vyčistiť zúbky, ako im ich vyčistíme my. My si s malým čistíme každé ráno zuby spolu. Ja mu ukazujem na sebe, ako sa to správne robí a on sa ma snaží napodobňovať. Tiež mu vezmem ruku a snažím sa ho navádzať umývať ich správnymi pohybmi. Dôležité je, aby sme deťom vždy dočistili zuby aj my dospelí.

Treba pri čistení prvých zúbkov používať zubnú pastu?

Používanie zubnej pasty je v tomto prípade zbytočné, keďže deti v tomto veku berú pastu ako jedlo a viac jej zjedia, ako sa dostane na zuby. Celkovo, zubnú pastu stačí používať približne od dvoch-troch rokov, alebo keď už majú deti vyrastené všetky zuby. My sme začali používať zubnú pastu (uvedenú na obrázku nižšie) od dvoch rokov a vďaka nej si Lukáško veľmi obľúbil čistenie zúbkov ešte viac, preto ju vrelo odporúčame.

                                                                               Kliknite na obrázok

Ako často treba deťom čistiť zúbky?

Myslím že minimálne raz denne, ideálne večer. Môj Lukáško si ráno už čistí zúbky sám, za môjho dozoru, a večer mu ich čistím ja alebo manžel.

 

S týmito otázkami som sa stretávala najčastejšie a dúfam že bol tento článok pre Vás užitočný. Prajem Vám príjemné čistenie zúbkov 🙂

Vaša Pupa