Zdravé maškrty pre naše srdiečka

Našim malým hladošom by sme, ako milujúci rodičia, zniesli aj modré z neba. Rastú nám pred očami a pre každého z nás je dôležité, aby rástli zdravo. Ako však obmedziť, neúprosný nápor reklám a rôznych kampaní a ochutnávok na sladkosti a iné pochutiny, ktoré obsahujú kilá cukru? Veď aj my dospelí, máme občas problém ustriehnuť svoje chute na sladké, na uzde. Našťastie je z čoho vyberať. Aj zo zdravého…

Nie je zdravé, ako zdravé…

Zdravšie potraviny sú u nás stále ešte “v plienkach”. Sú ľuďom menej známe a preto sú aj logicky menej kupované. Ak sa už chcete zorientovať čo najrýchlejšie a najpraktickejšie v zdravých potravinách, skúste pozrieť napríklad v DM drogérií. Tá ponúka široký sortiment zdravých bio potravín, vrátane zdravých sladkostí pre naše ratolesti. Môže sa totiž to stať, že kúpite vec, ktorá zdravá vôbec nie je, v obchode so zdravou výživou. Preto je dobré, dať si pozor na označenia na obale.

Čítajme obaly

Ak teda kupujete zdravé sladkosti pre deti, tieto produkty by mali mať vždy vzadu na obale označenie BIO- zelený lístok vyobrazený v hviezdičkách- zaručuje bio kvalitu výrobku a bio kvalitu potravín, z ktorých je výrobok vyrobený- teda že pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva spĺňajúceho najprísnejšie normy. To je najdôležitejšie označenie.

Ďalej tam môže byť označenie EKO, Vegan a podobné označenia, ktoré nám určujú, že výrobok bol zo surovín z ekologického poľnohospodárstva a že má recyklovateľný obal, alebo že neobsahuje žiadne mliečne a mäsové produkty- teda že je vegánsky, prípadne že neobsahuje lepok, laktózu a iné. Samozrejme musí byť z obalu známe, že výrobok je určený pre deti- často je tam aj označenie veku- teda od akého veku je daný produkt vhodný pre deti (napr. 7+  teda produkt je vhodný od ukončeného siedmeho mesiaca života dieťaťa).

 

Široký sortiment

Keď sa už v tejto sfére zorientujete, nebudete mať problém objavovať nové zdravé produkty, napríklad aj od slovenských výrobcov. Ja môjmu Lukáškovi kupujem tieto výrobky: 1.Tyčinky– určené pre malé deti a vždy vyberám s označením bio. Je to v podstate pomixované ovocie v tuhej forme medzi dvoma oblátkami. 2. Chrumky– tie sú rôzne typy, napríklad kukuričné (obsahujú kukuricu ktorá je vypestovaná v ekologickom poľnohospodárstve a nie je teda geneticky modifikovaná)- môžu obsahovať aj inú zeleninu/ovocie- napríklad mrkvu, tekvicu, cviklu, sladké môžu obsahovať jablko, jahody a iné ovocie. 3. Paličky– z celozrnnej alebo špaldovej múky a sú zásadne nesolené! 4. Sušené ovocie– bio ovocie sušené mrazom, bez pridaného cukru, bez aróm a bez gluténu. 5. Ryžové chlebíky– sú z pufovanej ryže ochutenej ovocnou šťavou. 6. Ovocné výživy a kapsičky– obsahujú najemno rozmixované bio ovocie, bez pridaného cukru, ktoré je pasterizované. 7. Piškóty– vždy kupujem špaldové alebo celozrnné.

Môj Lukáško má veľmi rád všetky sladkosti zo spomínaných druhov. Keď sme však doma, najčastejšiu mu aj tak dávam čerstvé ovocie, prípadne mu do strúhaného jabĺčka pridám špaldové piškótky. Keď mu však kupujeme sladkosti, vždy sa snažím, aby boli zdravé. 🙂