Maroco- náš cestovateľský sen

Keď som sa zamyslela, ktoré krajiny ma neskutočne lákajú, bolo medzi nimi jednoznačne Maroko. O pocitoch, ktoré mnou lomcovali, keď sme si rezervovali a vyplatili dovolenku, ani nehovorím. Vždy som obdivovala marockú kultúru a architektúru a v skutočnosti ma vôbec nesklamala.

Po príchode na hotel nás ovanul chladný vlhký vzduch. Možno sa čudujete, že píšem chladný…možno si myslíte, že sme tam museli “skapínať” od tepla, keďže ide o severoafrickú krajinu, no vôbec tomu tak nebolo. Naša dovolenka sa štartovala 18.6. čo sme mysleli, že nás už pravdepodobne zastihnú minimálne teplotné 30-tky. No opak bol pravdou. Po celý čas, tam bolo medzi 24-27°C, čo bolo pocitovo úplne inak, ako u nás, skôr sviežejšie, keďže sme boli ubytovaní v hoteli priamo pri mori. Ráno a večer to už proste bolo na sveter. Dokonca sme tam mali pernamentne, celý týždeň zamračené, prípadne polooblačno, čo nám až tak veľmi nevadilo, keďže slnko tam bolo naozaj dosť silné, aj po piatejmore, ktoré je predsa len teplejši hodine poobede. Obývali sme hotel v mestečku Saidia- čo je na severe Maroka, vzdialené od letiska v Oujde asi hodinu cesty. Ja osobne som si pri výbere dovolenky dávala pozor aj na vzdialenosť dovolenkového letoviska od letiska- predsa len, trepať sa s malým dieťaťom ďalšie tri hodiny z letiska do cieľového letoviska, nie je bohviečo. Čiže tá hodinka je úplne v pohode zvládnuteľná aj s malým neposedom 🙂 .

  

Som naozaj rada, že sme si vybrali práve túto dovolenkovú destináciu a hneď Vám poviem prečo!  keďže letovisko Saidia sa nachádza na severe Maroka (neďaleko Gibraltárskeho prielivu), obmýva ho Stredozemné more, ktoré je predsa len teplejšie ako Atlantický oceán, ktorý Maroko obmýva zo západnej časti. More sme však nemali veľmi vyhriate. Ako som spomínala, denné teploty netrhali rekordy, takže aj more bolo sviežejšie. Nám sa veľmi páčila prekrásna piesočnatá pláž, dlhá 14 km!!! Takže sme nevynechali ani romantické prechádzky pri západe slnka po pláži, kde nám more jemne obmývalo chodidlá. Ako z filmu! Ešte musím podotknúť, že pláž aj more boli čisté. Na pláži nebol žiaden neporiadok alebo odpadky. A more bolo taktiež čistučké bez akýchkoľvek  chalúh. Jeden deň v ňom bolo niekoľko malých medúz, ale inak nič strašné. Pre nás ako rodičov, bola prvoradá spokojnosť nášho synčeka,keďže vieme, že miluje vodičku, boli sme spokojní s pozvoľným vtupom do mora, vhodným pre deti. Samozrejme vstup do mora bol piesočnatý, čomu dávam tiež veľký palec hore.

 

Trochu som sa obávala tej “slávnej” kontaminovanej vody, pretože určite ste už aj vy počuli o”faraónovej pomste” tiež v Africkom Egypte. Treba však podotknúť, že Maroko je úplne niekde inkde ako Egypt či Tunis. Maroko je oveľa hygienickejšie a pokiaľ si zvolíte dobrý hotel (čo si myslím že v takejto destinácií netreba na počte hviezd šetriť už len kvôli hygiene), rozhodne sa nemáte čoho báť. Vodou sme si dokonca mohli aj vyplachovať ústa pri umývaní zubov, čo sa v takom Egypte vôbec neodporúča. A nemôžem povedať krivé slovo, ani na čistotu hotela- všetko čistučké, dokonca aj okolie hotela, ulice, mestečko- všetko bolo čisté, upratané a aj (čo je tiež dôležité) bezpečné. Žiadne stráže so samopalmi okolo celého rezortu sa nekonali. Na severoafrickú krajinu- veľmi príjemné zistenie.

 

Názory na maročanov ako ľudí sa veľmi rôznia keďže ide o zmiešaný národ z rôznych národností, ktoré majú samozrejme aj vplyv na kultúru. My sme vak mali veľmi dobré pocity a prišli nám ako milý a pohostinný národ.  Vždy boli milí a usmiati, dokonca aj ľudia na ulici. To sú však len naše dojmy a v iných letoviskách sa to môže rôzniť.

Kultúra je tam naozaj veľmi odlišná od tej našej. Prekrásna bohatá typická architektúra, zlaté a tyrkysové prvky. No  pastva pre oči. Aj hotel, v ktorom sme boli ubytovaní, bol síce moderný, ale vnesený tam bol marocký dizajn. Takže človek mal aj na hotelovej izbe pocit že sa nachádza fakt v marockom kráľovstve.

 

Asi jediné, s čím sme celkom neboli stotožnení bola ich strava. Nám osobne nechutila. Ich jedlá sú veľmi korenené a skladajú sa prevažne z omáčok. Bol tam síce široký výber jedál, no pre nás dokopy nič. V ponuke bolo veľa zvláštnych šalátov (o ich chuti pomlčím), malý výber morských plodov, ktoré ani vábne nevyzerali a tobôž nechutili. Úprimne-celý týždeň sme tam jedli cestoviny alebo pizzu, pretože to bolo jediné jedlo čo sa tam dalo jesť. Nie že by sme boli nejakí extra  nároční na stravu- ale rovnaké pocity boli aj iní Slováci z nášho zájazdu.Takže po týždni dovolenky sme sa vážne tešili na domácu stravu. Čo im ale nemôžem vytknúť bol marocký mätový čaj- no dokonalý zážitok piť ho.

   

Keďže sme boli na dovolenke s malým, netrúfli sme si ísť na žiaden z ponúkaných výletov, hoci nás veľmi lákali. Odradilo nás dlhé cestovanie na turistickými atrakciami a celý deň chodiť, čo by sa s tak malým dieťaťom dalo len veľmi ťažko. Keby som tam však išla druhýkrát, určite by som navštívila mesto Fez, ktoré je kultúrnou a vzdelanostnou metropolou Maroka. Staré mesto tvorí tisíce uličiek bez centra, plné remeselníkov živiacich sa pôvodným remeslom. Za pozornosť stojí tiež Medresa Bouinania- náboženská škola zo 14.storočia, alebo Medresa Charratine- škola zo 16.storočia na výučbu islamského práva. Veľkou turistickou zaujímavosťou je Kairuánska mešita, ktorá je dôležitou náboženskou inštitúciou, v ktorej sa dodnes určuje začiatok Ramadánu. Nie je síce prístupná pre nemoslimov, dá sa však do nej nahliadnuť cez jeden vstup, na bohato zdobené nádvorie.

Maroko je naozaj multikultúrnou krajinou, ktorá určite stojí za pozornosť. Rozhodne sa jedná o bezpečnú krajinu, a pokiaľ si chcete hlavne vychutnať more, hotel a jeho blízke okolie, je určite vhodná aj pre rodiny s deťmi. Viac fotiek si môžete pozrieť aj na mojom instagramovom profile trendymama.sk a budem vďačná, ak mi dáte svoj follow. 🙂

Ak Vás zaujíma Viedeň a jej miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, tak určite navštívte aj Diana’s diary blog kde pre Vás blogerka Dianka pripravila veľmi inšpiratívny článok o skvelých miestach vo Viendi, o ktorých ste možno ani netušili. Ak ale hľadáte typy na výlet s dieťaťom na Slovensku, potom nevynechate ani its1mishell.blogspot.com kde pre Vás blogerka Miška napísala článok o Čiernohronskej železnici v Čiernom balogu, čo sa určite oplatí navštíviť.

Vaša Pupa 🙂