Anglicko, Španielsko, Portugalsko a Švédsko Martininými očami

Martinka je jednou z mála ľudí ktorých poznám, ktorá toho precestovala už naozaj dosť. Preto mi to nedalo, aby som z nej nevytiahla info aj pre Vás, kde všade bola a čo sa naozaj oplatí kde vidieť. A to aj s malými deťmi.

Londýn

Camden Town – štvrť, ktorú určite odporúčam ísť pozrieť, pokiaľ sa rozhodnete zavítať do Londýna.  Sú tam trhy, stánky a dá sa tam nájsť naozaj všeličo. Predtým tam boli aj stánky s jedlom a posedenie na stoličkách spravených z motoriek, čo bola naozaj veľmi zaujímavá atrakcia, ale to bohužiaľ už nie je. Avšak stále je tam čo vidieť, kúpiť a aj skúsiť.

 

China Town– opäť v Londýne, tiež stojí za to navštíviť nejakú z čínskych reštík a vyskúšať napríklad vysmážané riasy s cukrom – je to super predjedlo a dá sa tam kúpiť nenapodobiteľne dobrá čínska pikantná kvázi omáčka, ktorá špecificky a chutne dochutí skoro každé jedlo.

 

Hare Krisna mnísi v časti Notting Hill v Londýne počas Notting Hill Carnival- najsuper podujatia resp. festivalu v Londýne, ktoré sú skvelým zážitkom.  Oslavuje karibskú kultúru a kedy ľudia majú rôzne kostýmy, tancujú, zatiaľ čo ich sprevadzajú niečo ako alegorické vozy, každý s rozdielnou hudbou, ktoré zakaždým na chviľu zastavia a tancuje sa. Ulice sú úplne plné a ľudia tancujú v oknách, balkónoch aj na strechách.

 

Španielsko

Námestie v Cordobe- v meste v ktorom som bola na Ersame v Španielsku

Patio v Cordobe– každoročne sa koná súťaž o najkrajšie patio (ničo ako výrobok z domu), kedy sú otvorené a prístupné verejnosti všetky súťažné patia- tiež odporúčam.

 

Cordoba- Španielsko

Býčie zápasy v Plaza de Toros– je to tradičná súčasť španielskej kultúry (pre mnňa osobne to bolo dosť drastické, lebo mi bolo ľúto tých býkov). Nie je to však len bezhlavé zabíjanie býkov, má to viacero dejstiev, ktoré však cudzinec nechápe, pokiaľ si ich vopred nenaštuduje.

Náš marocký kamarát nám pripravil ich tradičné jedlo, ktoré sa jedlo len s rukami a samozrejme ich tradičný čaj, bolo to vynikajúce, čaj na mňa extra sladký, ale tak je to u nich zvykom.

  

Na Gibraltáre robia návštevníkom spoločnosť opice, ktoré vedia byť celkom drzé, ale je s nimi sranda.

jede

Barcelona– je čarovné mesto s atmosférou, ktorá vie človeka pohltiť. Gaudiho výtvory skrášľujú a dotvárajú jej vzhľad, preto určite odporúčam navštíviť aspoň jeden z domov, ktorý navrhol- la Sagrada Familia a park Guel.

  

Park Guel v Barcelone je určite nezabudnuteľným miestom.

Andalúzia v Španielsku je všeobecne krásna. Jedným z takých výnimočných miest je aj Ronda, ktorá ma upútala týmto mostom a svojim pokojom aj napriek množstvu turistov.

Jednou z udalostí roka v Cordobe je Feria de Mayo, kedy sa všade tancuje tanec Sevillana (niečo ako flamenco), sú tu rôzne procesie, promenády, trhy a kolotoče. Určite odporúčam, lebo je to nezabudnuteľný zážitok- všetci sú tradične oblečení, a ženy sa predbiehajú, ktorá bude mať krajšie šaty.

Portugalsko

Lisabonské uličky s tradičnou architektúrou.

Potulky po Ericeiry a Peniche v Portugalsku- nádherná príroda plná kvetov, krásny oceán, útesy, vtáky…nedotknutá turistami. Nájdu sa tu aj prestížne surferské školy.

 

Fatima– bývalá malá dedinka, v ktorej sa trom deťom pastierikom, zjavila Panna Mária. Teraz je to pútnické miesto.

Porto v Portugalsku– určite treba vyskúšať degustáciu portských vín a navštíviť knižnicu, ktorou sa inšpirovala Rowlingová do knižiek o Harrym Potterovi.

Švédsko

Najjužnejšia ulička v Stockholme.

Švédska klasika- milión bicyklov a všetko prispôsobené na cyklodopravu. Ľudia tam chodia na bicykloch takmer v každom počasí.

Uppsala- ,,Vitaj doma”.

Interaktívne vikingské múzeum v Gamla Uppsale, v ktorom si prídu na svoje aj deti a dospelí.

V týchto kopcoch v sú pochovaní Vikingovia v ich lodiach. Verí sa, že v niektorom z kopcov je aj bohyňa Freia.

Historický kostol v Gamla Uppsale

Švajčiarske Alpy

Martinke ďakujem za rozhovor.

Pupa