Zatočme s jesenným soplíkom a boľavým hrdielkom čo najskôr!

Žiaľ, leto je už preč a jesenné ochladenie so sebou prináša hneď aj prvé soplíky a boľavé hrdielko u detí. My rodičia to dôverne poznáme a ja musím priznať, že my sme to už “schytali” 🙁 . Stačí krátky pobyt v kolektíve, kde je jedno dieťa “lapnuté”, niekedy aj len krátky pobyt vonku a soplík je na svete. Leto bolo dlhé a teplučké, no náhle prudké ochladenie dokáže okamžite zatočiť aj s dospelými, nieto ešte s krehkým detským organizmom. Ako sa preto čo najskôr a v pohodlí domova dokážeme čo najskôr zbaviť soplíkov a boľavého hrdielka? Tu Vám prinášam naše overené typy, ktoré nám takmer vždy zaberú. Samozrejme, ak sa objaví horúčka, netreba už na nič čakať a treba navštíviť pediatra. Niekedy sa žiaľ liekom nedá vyhnúť. Ak však včas dokážeme podchytiť chorobu, môžeme s ňou nadobro skoncovať aj doma za pomoci “starobabských” receptov, ktoré fungujú priam zázračne.

Naše typy:

Inhalovať, inhalovať, inhalovať

 

Soplíky sú prvým príznakom prechladnutia a u nás to veľmi často “prerastie” až do zápalu priedušiek. Preto sme si zadovážili inhalátor a môžem s kľudným svedomím povedať, že to bola jedna z najlepších investícií. Ihneď ako sa u nás objavia soplíky, ihneď začíname inhalovať Vincentku a vždy nám to skôr či neskôr prejde. V prvých dňoch, keď sa objavia soplíky a boľavé hrdielko, inhalujeme trikrát denne po 10 až 15 minút. Keď príznaky odznejú, tak už iba raz denne 10 minút, aby sa choroba nevrátila späť. Viac o našom inhalovaní si môžete prečítať v mojom článku, kde som sa inhalácií venovala podrobne TU.

Zázvorový čaj s citrónom a medom

Určite viete, že zázvorový čaj je prírodné antibiotikum a pôsobí na prvé príznaky choroby priam dokonale. Deti môže piť zázvorový čaj od druhého roku života. Malým (2 ročným) deťom pripravujeme zázvorový čajík tak, že si ošúpeme kúsok zázvoru a nakrájame ho na malé kúsky, ktoré zalejeme vriacou vodou. Najväčšiu silu však zázvor prejaví a je teda aj najúčinnejší, ak ho najemno nastrúhame na strúhadle. Takto ho pre deti stačí naozaj malé množstvo, pretože je aj intenzívnejší. Do takéhoto čajíku pridáme včelí med a šťavu z citróna. A vitamínovú bombu máme na svete!

Cibuľa s medom

Tento starobabský recept možno poznáte. Ak nie, určite ho odporúčam, pretože cibuľa má antibiotické a protivírusové účinky. V spojení s medom rozpúšťa hlieny a čistí priedušky. Ako na to? Stačí ošúpať polovicu čerstvej cibule, ktorú následne nakrájame na malé kocky a zalejeme asi dvomi polievkovými lyžicami medu. Dobre premiešame a necháme lúhovať. Cibuľa pustí do medu šťavu- čím nám vznikne liečivý sirup, ktorý deťom podávame po malých lyžičkách. Ja tento sirup robí každý deň čerstvý. Do tohto sirupu môžeme pridať citrónovú šťavu. Ak máte alergiu na med, môžete použiť cukor – vtedy ale treba čakať dlhšie kým cibuľa pustí šťavu.

Vitamíny a prvá pomoc pre upchatý noštek

Hlavne malý deťom, ktoré si ešte nevedia vyfúkať noštek treba každú chvíľku odsávať soplíky, na to určenými odsávačkami. Aby vedeli voľne dýchať, odporúčam kúpiť v lekárni kvapky do nošteka a po odsatí soplíka aplikovať jednu kvapku do každej nosovej dierky. Nášmu malému to skvele zaberá, aby mohol voľne dýchať. Nám vždy zaberú TIETO kvapky. V jesenných dňoch, keď už je slniečka menej, treba deťom opäť podávať vitamín D, ktorý je rozpustný v tukoch. Podávame jednu kvapku denne (a podávam v olivovom/kokosovom oleji alebo v lyžičke s mliekom). Vitamín D prispieva nielen k správnemu vývoju a rastu, ale tiež k budovaniu pevnej imunity. Pediatrička nám spočiatku predpisovala Vigantol, lenže Lukynka z neho bolelo bruško, tak sme prešli na TENTO a nevieme si vynachváliť. Veľmi dobré je tiež podávanie probiotík, ktoré prispievajú k správnemu tráveniu a podporujú tiež imunitu. Užívanie kvalitných probiotík nám aj odporučila pediatrička. Vyskúšali sme už viac značiek, najlepšie sú podľa nás ale TIETO.

Prevencia- tekvicový olej

Kvalitný, za studena lisovaný tekvicový olej, je vitamínovou bombou a prevenciou nielen pred rakovinou ale aj pred rôznymi ochoreniami. Podporuje trávenie, podporuje správnu funkciu srdcovo-cievneho systému, podporuje imunitu, pôsobí ako prevencia pred vznikom cukrovky, dobre vplýva na pamäť, chráni bunky pred voľnými radikálmi  a obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály. Neobsahuje žiaden cholesterol a preto sa radí medzi najzdravšie oleje. Je vynikajúcim antioxidantom a my ho používame každý deň všetci traja. Lukynkovi dávam na lačno jednu čajovú lyžičku tekvicového oleja a my s manželom užívame jednu polievkovú lyžicu oleja. Odporúča sa brať tento olej 3 mesiace každodenne a potom už len každý druhý-tretí deň. Pre nás je to nenahraditeľnou potravinou a musím uznať, že nám jeho užívanie dosť zmenilo život k lepšiemu. Sme zdravší a na každému z nás v niečom zdravotne pomohol.

Dúfam že Vám moje rady pomôžu a zo soplíkov sa dostanete aj bez nutnosti návštevy pediatra a užitia liekov. 🙂

Vaša Pupa & Luky