Tip na skvelý rodinný výlet – Podbanské – Chata Šmokvica

Každý rok po Štedrom dni odchádzame celá rodina niekde do Tatier na dovolenku. Tentokrát sme navštívili Vysoké Tatry – časť Podbanské – chatu Šmokvicu. Chatu sme si rezervovali ešte cez leto, lebo ak medzi sviatkami niekam chodievate, tak určite viete, že ubytovanie cez sviatky a hlavne na Silvestra si treba rezervovať aspoň pol roka dopredu. My sme teda dosť náročná rodina na ubytovanie a hocičo by sme si nerezervovali. K príjemnej dovolenke potrebujeme aj komfortné ubytovanie, aby sme sa všetci dobre cítili a mali sme určitý komfort. Veď človek nejaký ten čas na takej chate strávi a určite mu je príjemnejšie, pokiaľ je aj ubytovanie pekné, čisté a nové. Táto chata nás oslovila nielen svojim príjemným vzhľadom, ale aj tým, že sa nachádza priamo v lese, v tichom horskom prostredí. Doslova úsek kde dávajú líšky dobrú noc. Ale to čaro! To sme ešte nezažili! V dnešnom rušnom živote, kedy je človek uponáhľaný, sociálne siete máte všade na dosah a celý rok žijete v akomsi strese – dookola práca, povinnosti, deti…Práve toto je to pravé miesto, kde sme si skutočne oddýchli. Pre nás mestských ľudí to bol dokonalý zážitok. Vypadnúť preč z reality na panensky krásne miesto, kde je kľud. A viete čo sa nám rátalo najviac? Pre niekoho práveže toto je problém, ale nám sa to práveže páčilo – na tejto chate nie je wifi! Vonkoncom, keď už človek ide niekam na chatu, tak sa má v prvom rade venovať svojim blízkym na 100% a nie brázdiť internet od rána do večera, všakže?

Chata sa nachádza kúsok od cesty v panenskej prírode, kde je naozaj svätý kľud. Tu Vám určite nehrozí rušný nočný život. Takže ak chcete zrelaxovať na duši – toto je to správne miesto. V okolí sa nachádzajú tiež chatky v podobnom štýle ako je Šmokvica. Za chatou šblnkoce krásny plytký bystrý potôčik – teraz cez zimu keď je všetko zasnežené – dokonalá idylka. Veď uznajte podľa fotiek. 🙂

Napriek tomu, že chata je v lese, my sme sa stretli len s veveričkami. Páčilo sa nám veľmi, že táto lokalita je ideálna aj na voľnočasové aktivity. Len 4km od chaty si prídu na svoje milovníci lyžovania v Ski Podbanské. Určite by sme to využili aj my, ale keďže aktuálne čakáme bábätko, tak zvyšok rodiny sa rozhodol, že lyže tento rok tiež oželejú, keď sa ani ja nemôžem lyžovať. V blízkosti (cca 2km) sa nachádza hotel Permon, kde sme sa boli okúpať. Na svoje si určite prídu rodiny s deťmi, keďže je tam atraktívny vodný svet pre malé detičky. Môžete sa tiež previesť aj vláčikom premávajúcim od hotela Pieris, po hotel Permon. Niekoľko metrov od chaty sa nachádzajú potraviny. My veľmi oceňujeme, že tu má človek kde prejsť. Sú tu rôzne nenáročné turistické chodníčky – vhodné aj na prechádzku s kočíkom, my sme pre Lukáška využili sánky. Tiež sme si jeden deň spravili aj výlet do Liptovského Jána- čo je tiež na skok a boli sme sa pozrieť v Mincovníčkove – dozvedeli sme sa históriu vyrábania mincí aj s praktickou ukážkou razenia mince, ktorá sa na konci prehliadky draží. V blízkom okolí môžete navštíviť aj Stanišovskú jaskyňu, Medvediu štôlňu, hrad a kaštieľ Liptovský hrádok, Mini Slovensko – kde is môžte pozrieť miniatrúri Slovenských hradov a zámkov. Takže ideálna dovolenka nielen cez zimu ale aj cez leto.

Chata disponuje tiež aj altánkom, ktorý sa dá skvele využiť cez leto napríklad na varenie kotlíkového gulášu. Mňa ako matku zaujalo to, že chata je naozaj skvele vybavená aj pre rodiny aj s tými najmenšími deťmi! Ešte nikde som tak bohatú výbavu nezažila – je tu detská postieľka s “hniezdom”, pre väčšie deti posteľ s odnímateľným mantinelom, plno krásnych drevených hračiek (malý sa teda mal s čím hrať celý pobyt), malý stolík so stoličkami, ceruzky, omaľovánky, prebaľovacia podložka pre bábätká, detská vanička, nočník, redukcia na wc, protišmyková podložka do sprchového kútu, vysoká jedálenská stolička, podbradníky…ani neviem či som všetko vymenovala, ale uznajte, toto nemáte niekedy ani na hotely. Tiež sme si nemuseli z domu nosiť ani uteráky, v kúpeľni boli aj odličovacie tampóny, šampón (aj keď sme mali svoju kozmetiku, ale myslím že toto na inej chate asi nenájdete), wc papier, tyčinky do uší a veľa iného. Obrovské plus si u mňa chata získala za to, že má vlastnú bohatú lekárničku, kde nájdete ešte aj lieky pre najmenšie deti (paralen, nurofen a podobne). Čiže tak babyfriendly chatu som ešte nezažila. Keďže sú v chate strmšie schody, majitelia mysleli aj na bezpečnosť detí a dá sa na zábradlie namontovať bezpečnostná bránka, aby sa deti na schody nedostali. Kuchyňa je tiež bohato vybavená – nájdete tu všetky koreniny, dokonca, aj kávu, granko, nutelu, čaje a iné. Milo sme boli prekvapení aj z postelí – prvá chata kde postele nevŕzgali a kde boli fakt kvalitné a pohodlné matrace. Ja som veľmi háklivá na hygienu a mňa teda úplne dostala krásna nová kúpeľňa. Škoda, že fotky ani zďaleka nevystihujú, aká je pekná. Oceňujem, že wc je zvlásť a nie spolu s kúpeľňou. Toaleta je tiež pekná, nová. Cez leto sú pre deti pripravené vonku hojdačky a tiež iné hračky na von. V jedálni pod lavicou sa nachádzajú rôzne spoločenské hry, ktoré sme po večeroch radi využili. V obývačke nájdete rohovú sedačku ktorá sa dá rozložiť a veľké krásne kachle, v ktorých si môžete zakúriť. My máme doma krb, takže  sme túto parádu nevyužili.

Čo dodať? Prežili sme tu krásny pobyt, ktorí nám neskutočne rýchlo uletel. Určite Vám odporúčam túto chatu, pokiaľ chcete zažiť neopakovateľnú dovolenku v lone prekrásnej prírody. Za všetko ďakujeme príjemným majiteľom, ktorí nás privítali na chate a ktorí boli pre nás kedykoľvek k dispozícií na telefóne, keby sme niečo potrebovali.

Kontakt: nájdete buď priamo na ich webovej stránke: http://chatasmokvica.sk/

Alebo na megaubytovaní kde nájdete tiež skvelé recenzie, ktoré aj nás presvedčili, aby sme si zajednali túto chatu. Dúfam že aj Vy čoskoro najvštívite toto čarokrásne miesto a budete spokojní minimálne tak, ako sme boli my. 🙂 Pri rezervácií pobytu nezabudnite spomenúť, že ste našli recenziu na mojej stránke www.trendymama.sk 😉

Vaša Pupa

Pridávam aj niekoľko fotiek z interiéru chaty:

Chata cez leto: