Aby sa pani Zlosť nevracala – alebo tipy na náučné knižky pre detičky

Na tento článok som sa dlho strojila a pripravovala, pretože som si lámala hlavu s tým, ako začať. Je toho totižto v týchto knihách tak veľa, že by Vás mohlo zaujať naozaj čokoľvek. No nič, ošúpem si jabĺčko a idem do toho…

Škriatok v pyžamku a Víla zo šatôčky

Nebudem Vám tu opisovať každý jeden príbeh, lebo to by bol tento článok naozaj pridlhý, ale aspoň v skratke – je o bežných starostiach rodičov s deťmi. Takých tých každodenných, ktoré riešite a možno si už niekedy aj sami trháte vlasy, lebo povedzme si otvorene, deti vedia byť riadne tvrdohlavé. Snaží sa deťom takým tým rozprávkovým svetom a slovníkom priblížiť, čo sa za problém deje a snaží sa ho vyriešiť tak, aby to deti pochopili. Najprv som si myslela že Lukáško je ešte malý na také knižky, pretože on ešte nevydrží sedieť a počúvať, ako mu čítam rozprávku, pretože on chce byť vždy hlavným aktérom ktorý prevracia strany a bavia ho predovšetkým ilustrácie. Ale! Prišla som na veľmi dôležitý artikel, ako mu čítať – nečítať. Ak ho zaujme nejaký príbeh, dopredu si ho prečítam a na základe obrázkov mu v skratke opisujem, čo sa v príbehu odohráva. Napríklad naše obľúbené príbehy o pani Zlosti. Naša teraz dosť aktuálna téma aj v reálnom živote :-D.  Snažím sa mu vysvstliť tak ako je to uvedené aj v knižke, že pani Zlosť je ako taký bacil, ktorý si na nás sadne a tancuje po ňom, aby mal jedy. Keď následne aj dostane hnev, hneď to využijem a zvážniem: “Hí, Luky ale na tebe sedí a tancuje pani Zlosť, poď musíme ju zhodiť z teba dole.” Neuverili by ste, ako to zaberá! Alebo napríklad príbeh Víla zo šatôčky nás už teraz pripravuje na príchod našej sestričky. Rovnako aj v príbehu má malý chlapček sestričku a príbeh vysvetľuje, prečo bábätko stále plače. Myslím, že to oceníme najmä už keď sa aj nám narodí bábätko. 🙂 Lukáško už teraz vie, že keď nalistujeme práve tento príbeh a zbadá tam na obrázku bábätko, hneď mi ukazuje na bruško, že aj my také máme, ale ešte je v brušku. Niekedy deti vnímajú viac, ako si myslíme…

Páči sa mi, ako sa deťom hravou formou knižky snažia vysvetliť, prečo je dôležité umývať si pravidelne rúčky mydlom a vodou – koniec koncov, aj pani Zlosť ochorela od bacilov Salmonely a Helikobaktera, lebo si neumývala ruky. Alebo napríklad o dievčatku Hojdalienke, ktorá sa nechcela s deťmi deliť o hojdačku, až prestali chodiť na ihrisko a ostala tam sama a nemala sa s kým hrať. Sú tu príbehy napríklad aj pre predškolákov – napríklad o chlapčekovi Radkovi, ktorý nevedel vysloviť ,,r” a rodičia ho zobrali k pani logopedičke – a všetky písmenká na jazyku mu pomáhali prebudiť neprebudené ,,r”. Skvelou voľbou je aj príbeh O neposlušnom zúbku, ktorý sa nechcel nechať umývať so zubnou kefkou a pastou a pokazil sa – super ak práve zápasíte s umývaním zúbkov. My sme našťastie tento problém nemali, lebo Luky si vždy rád umýva zúbky, skôr občas nastal protest, ak sme mu ich chceli dočistiť – ale už aj to sme napríklad vďaka tomuto príbehu prekonali. Lukáška zaujal aj príbeh O unavenom hlásku – O dievčatku Amálke, ktoré tak kričalo, až jej ochorel hlások. Luky ani nedýchal. Taký príbeh o Ferkovi, ktorý si nechcel strihať nechty až ho uniesli vrany tiež nie je zlou motiváciou. Veľkou motiváciou aj pre nás je rozprávka o Ujovi záchodíkovi – je to o záchode, ktorý sa pokazil, lebo bol nešťastný, že ho malý Viktorko nechce používať. Pre nás bolo tiež ako aj v rozprávke veľmi motivujúce napríklad spláchnutie záchodíka. Po každom príbehu sú aj rozpísané body, ktoré máte s dieťaťom po rozprávke prebrať. Napríklad v tomto príbehu to bolo o tom, že aby ste dieťaťu spríjemnili chodenie na wc, môžete spolu v drogérií spolu vybrať toaletný papier alebo vôňu do wc. Alebo nechať samé dieťa vybrať si redukciu na toaletnú misu, prípadne nalepiť nálepku na obkladačku. Všetko motivujúce veci, ktoré by nás rodičov niekedy ani nenapadli. Náš Luky síce už dlho chodí na wc, no sám sa ešte nepýta, tak ho skúsim motivovať napríklad tými nálepkami. Vymýšľa Vaša ratolesť nad večerou a chce papať len chlebík? Výbornou voľbou je Chlebíkova Anička, ktorá sa nechcela tiež nič iné jesť, až sa sama premenila na pečivo.

V knižkach sa rieši ešte mimo spomínaného  naozaj všetko – lenivosť detí, alebo o odstrčených a nechcených hračkách, alebo ak deti nechcú nosiť okuliariky, alebo deti nechcú večer chodiť spať… Myslím že každý sa v nich nájde s tým svojim malým, veľkým problémom. A ako som už spomínala, nie sú vhodné len pre deti predškolského veku, ktoré si už dokážu vypočuť celú rozprávku a pochopiť ju, ale aj pre menšie deti – zaleží to na nás rodičoch, ako im ju vieme podať a sami si zobrať z príbehov čo najviac. A napríklad vedeli ste, že kniha Škriatok v pyžamku je veľmi obľúbená medzi mamičkami a doposiaľ sa predalo už viac ako 5000 kusov?! Víla zo Šatôčky je jej voľným pokračovaním a musím uznať, že nielen Lukáška, ale aj mňa chytili obe knihy. Nielen že sú krásne ilustrované, ale prinášajú riešenia pre naše každodenné problémy s detičkami nielen pre nás rodičov, ale aj pre naše deti tak, aby tomu porozumeli. Škriatka v pyžamku aj Vílu zo šatôčky si môžete zakúpiť vo vydaveteľstve TAKTIK.sk.

P.S.: Po dopísaní tohto článku sa Lukáško pocikal do nohavíc. Tak ako vidíte, máme ešte čo čítať a trénovať. Idem kúpiť tie nálepky…

Vaša Pupa 🙂