Účinný bojovníci na kašeľ a soplík

Na tento článok som sa strojila už niekoľko dní. A teraz keď to píšem, tak je to naozaj veľmi aktuálne nielen u môjho Lukyho, ale aj u mňa. Teraz je to hnusné vírusové obdobie, keď je polovica ľudí v okolí chorá (ak nie aj viac), každý smrká, soplí, horúčkuje, kašle, všetci sú zahlienení ako neboli už sto rokov. No na parádu. Strašne veľa z Vás mi písalo aj na instagrame, že ste chorí vy, alebo Vaše deti a všetci dokopy to isté- sople, horúčky, hlieny, kašeľ. Pýtali ste sa ma, čo ja dávam Lukymu a nuž teda, je toho v lekárňach strašne veľa a človek má z toho niekedy naozaj guláš. A my sme si tých “soplíkov” a laryngitíd preskákali už vážne dosť, tak som sa rozhodla zhrnúť Vám to všetko do článku, že ktoré z voľnopredajných liekov sú takými našimi stálicami v našej lekárničke a ktoré nám tak spomedzi širokého sortimentu najviac účinkujú. Tak tu to máme:

Najlepší bojovník na horúčku

Pre nás je to zo všetkých vyskúšaných Nurofen. Je síce veľa sirupov, čípkov a kade čoho na horúčku, ale nám spoľahlivo zaberá len Nurofen. Osobne sa mi páči, že oproti iným preparátom na tíšenie bolesti a znižovanie horúčky ho stačí menšie množstvo (oproti iným aj viac ako o polovicu), čo je podľa mňa skvelé, pretože dieťa keď je choré, tak jednoducho nemá ani náladu, ani chuť hltať “hektolitre” otravného sirupu od horúčky, keď ho ešte aj napína. O účinkoch ani nehovoriac- že za nás najlepšie a najrýchlejšie účinkuje. Nurofen používam nie len od horúčky, ale tiež aj od bolesti- a to sme si toho pri zúbkoch preskákali veľa, kým nám všetky vyšli, takže aj v tomto nám veľmi pomohol. Keď som toto riešila s kamarátkami, tiež hlasovali jednoznačne za Nurofen. Môže sa používať už od troch mesiacov a obsahuje liečivo ibuprofen.

Hviezda na akýkoľvek kašeľ

Je Stodal. Tento liek mi poradila moja mamina, lebo ona ho nám dávala. A jej to zas poradila kamarátka. No a teraz ho radím ja Vám. Určite Vás poteší jeho prírodné zloženie- jedná sa totižto o homeopatikum, čo je za mňa obrovské plus, lebo teda radšej dávam malému najprv takéto homeopatické preparáty a nám naposledy veľmi zabral aj na laryngitídu. Po týždni bolo po kašli aj soplíku. Dobrý je aj z toho dôvodu, že je vhodný aj na suchý, aj na vlhký kašeľ, tak sa už nemusíte rozhodovať, aký sirup dať. Aj recenzie som naň čítala výborné, takže niečo na tom asi bude. Je vhodný ako pre deti, tak aj pre dospelých a dokonca aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Keď útočí vlhký kašeľ

Vtedy prichádza na rad náš obľúbený Mucosolvan Junior. Pomáha mierniť kašeľ a podporuje vykašlievanie hlienov. Poradila mi ho pediatrička a fakt je dobrý. Teraz nám opäť veľmi pomohol, keď bol Luky takmer dva týždne zahlienený. Vždy keď ho dusili hlieny, tak zabral. Poznáte to, že malým deťom treba nonstop odsávať soplíky, no niekedy len odsávačka nestačí, keď už sú celé zahlienené. Preto je Mucosolvan Junior náš favorit. Je vhodný pre dietičky už od narodenia a napomáha pri akútnch aj chronických ochoreniach priedušiek. Ešte je aj fajn, že má príchuť lesného ovocia a Luky sa doslova teší, keď ho má užívať. O to ľahšie je to pre mňa.

Najlepší sprej na voľný noštek

Tak tými kvapkami a sprejmi sme si už tiež preskákali svoje a s Lukym sme sa obaja zhodli, že nám viac vyhovujú nosové spreje, ako kvapky. No takže výber sa nám zúžil na polovicu. A tak sme skúšali rôzne spreje , morské a iné minerálne vody, až nám raz na pohotovosti povedali, aby sme kúpili Olynth. Odvtedy iný ani nekupujeme. Okamžitá úľava na celú noc! A to aj keď mám nos upchaný ako betón. Je vhodný pre deti od 2 rokov a dávam si ho teraz aj ja, keď som tehotná. No a aktuálne teraz sme dokonca zistili, že je aj vylepšený Olynth, ktorý zvlhčuje nosovú sliznicu a ten je aktuálne pre nás TOP! Lebo aspoň nemám pocit takej veľmi presušenej nosovej sliznice a neštípe ma. Znižuje aj opuch nosovej sliznice. Takže ak máte v nose betón, tak už viete čo si máte kúpiť.

C-éčko a D-éčko na podporu imunity

Nám pediatrička odporučila celú zimu používať C-vitamín a celoročne D-vitamín, ktorý je aj dobrý na rast kostí a celkovo podporuje imunitný systém. C-éčko ktoré my kupujeme je vo forme kvapiek a je to tento Cebion. Odkedy používame cez zimu Cebion, Luky bol minimálne chorý a fakt sa mu zlepšila imunita. D-éčko samozrejme musíme detičkám dávať od narodenia, lenže Lukyho (a čo sa mi sťažovalo veľa mamičiek a dokonca mi to potvrdila aj pediatrička) bolelo z Vigantolu bruško. Odvtedy som si našla fajn náhradu- Jamieson baby D-vitamín. Za nás je skvelý a viac ho nebolí bruško. Je vhodný už od ukončeného 1.mesiaca života dojčaťa, takže len čo prekročíme aj s dcérkou po narodení túto hranicu, už aj jej budem dávať toto D-éčko.

Rady od Vás– sem som spomenula najčastejšie rady od Vás, ktoré ste mi ich písali na instagrame.

Nakrájaná cibuľa– na noc dať pri posteľ nakrájanú cibuľu ste mi radili viaceré z Vás, takže najbližšie určite vyskúšame.

Eukaliptové gély a maste– pomazať prsia a chrbátik na uľahčenie dýchania. Máme doma dve takéto maste, ale ja osobne som nezbadala že by nám to pomohlo. Asi sme ešte nenašli pre nás tú vhodnú masť.

Pri horúčkach zábaly– Viaceré ste mi písali že Vám pri horúčkach zaberajú zábaly. Mne sa najviac osvedčila menej drastická metóda- pokiaľ Luky vládze a má teplotu do 38,5- napustím mu do vaničky teplú vodu a tam sa sám vyblázni aj pól hodinu. Neuveriteľne to zaberá! Okamžite mu klesla teplota na 36,5 a viac sa mu nezvýšila. Keď je však už “kaput”- to býva až keď má 39,5°C, vtedy dávam do misky teplú vodu, malému pustím rozprávku a so špongiou mu jemne potieram telíčko- voda sa prirodzene sama vyparuje. Mne toto najviac zabralo keď mal Luky horúčky a aspoň sa netrápil plakaním a netriasla ho zimnica. Plus tá rozprávka skvele odpúta pozornosť.

Zázvorový čaj– viaceré ste prisahali na zázvorový čaj- čo je prírodné antibiotikum. Čo ja kvitujem, lebo naozaj zaberá. Ešte keby mi ho tak chcel malý piť…

Šípkový čaj– aj ten ste mi radili a ten som veru ešte neskúšala, takže najvyšší čas skúsiť aj ten pri viróze, lebo ako všetci vieme, šípky obsahujú obrovské množstvo vitamínu C.

Na teplotu kivi– vedeli ste, že kivi dokáže znížiť  zvýšenú telesnú teplotu? Ani ja nie, no vyskúšala som a naozaj zabralo! Malý mal 37,4 a asi pol hodinu po tom, čo zjedol kivi ju už mal len 36,8! Ale úprimne tomu moc neverím pri vyšších teplotách.

Spreje do nosa a sirupy od kašľu– naozaj veľmi veľa z Vás sa v tomto zhodla, že najprv postupujete rovnako ako ja. 🙂

Brejky– sú ochutené mliečka, ktoré napomáhajú správnemu rastu kostí a podporujú posilnenie imunity. Náš Luky vypije každý deň jeden brejk.

Maminkina teplá náruč– áno, aj taká rada padla a ja len horlivo prikyvujem. Tá je ten najlepší liek pre naše detičky. Keď sú choré a ubolené, stúliť sa k mamičke je niekedy to najviac. 🙂

 

Dúfam že Vám v niečom pomohli naše skúsenosti a rady, rovnako ako mne pomohli tie Vaše. Vaša Pupa 🙂