Osvetlenie detskej izby

Keď sme sa sťahovali do nášho domu, nemala som ani poňatia, aký dizajn detských izieb je v kurze. Bolo to asi aj tým, že som sa dovtedy o to veľmi nezaujímala. V tom čase som čakala ešte len svojho prvorodeného Lukáška, a viac ma zaujímalo detské oblečenie ako izba. Časom ako prišiel na svet, som sa samozrejme dostala do obrazu. 🙂 A začalo sa mi páčiť niečo úplne iné, ako sme v izbe mali.

Hľadala som veľa inšpirácií na internete, dlhé dni som premýšľala, aké kombinácie farieb zvoliť, aký nábytok vybrať aby bola detská izba nadčasová (lebo meniť nábytok v detskej izbe každé dva roky sa mi zdá blbosť), ale aby stále ostala detskou izbou v ktorej sa bude malý dobre cítiť a rád sa v nej bude hrať. Izba je orientovaná na západ, čiže v poobedných hodinách je krásne presvetlená. Napriek tomu, ja osobne sa dobre cítim v presvetlených a jasných miestnostiach. Preto sme vymaľovali izbu na bielo a na dve protiľahlé steny (jedna stena bola celá zafarbená, protiľahlá len do určitej časti aby vytvárala akési hory) sme použili svetlomodrý náter v odtieni “babyblue”. Cela izba sa tak oproti pôvodnému náteru krásne presvetlila a pôsobí nežne detsky. Malému sa veľmi páčil motív hôr.

Nábytok sme zvolili skôr nadčasový, aby ho využil aj keď bude starší a nie len na niekoľko rokov, kým bude malý. Aktuálne skrinku so škatuľami využíva na uskladnenie hračiek, plus ďalšie hračky má uložené v skrinkovej zostave v spodných zásuvkách. Neskôr, keď bude väčší, môže mať v boxoch uskladnené trebárs učebné pomôcky do školy. Posteľ má tiež v štandardnej veľkosti – žiadne detské “zväčšovacie/zmenšovacie” postele sa nekonali.

A bolo svetlo…

Najväčšou dilemou pre mňa bolo asi zvolenie správneho osvetlenia do detskej izby. Dlho nám tam len visela žiarovka. Zvažovala som, aký dizajn stropného svietidla zvoliť – či ponechať skôr detský dizajn, alebo zvoliť už nadčasové svietidlo, ktoré by s Lukáškom “rástlo”.

 

Ďalšou požiadavkou bolo dostatočné presvetlenie miestnosti vo večerných hodinách. Keďže už máme jedno stropné LED svietidlo, ktoré nám slabo osvetľuje izbu, trochu som sa obávala ísť opäť do LED osvetlenia. Riadne som si však naštudovala parametre svietivosti a zhodnotila, že osvetlenie, ktoré som našla a dizajnovo spĺňalo moje predstavy, by mohlo aj skutočne dobre presvetliť izbu aj vo večerných hodinách. Objednali sme úplne jednoduché, no zároveň moderné funkčné LED stropné osvetlenie v tvare štvorca so zaoblenými hranami.

To svietidlo sa mi od začiatku veľmi páčilo. Ešte viac ma prekvapilo, keď nám  prišlo a namontovali sme ho do izby. Krásne rozžiarilo s presvetlilo celú izbu v plnej paráde. Som nadšená! Toto svietidlo Rabalux3344 Rob, má 32W a plnohodnotne krásne presvetlí celú miestnosť. Presne takto som si predstavovala, že má stropné svietidlo osvetliť izbu. Malým “doťukom” bola už len nočná lampička v tvare obláčika nad posteľou, ktorá vytvára príjemné tlmené nočné osvetlenie. Široký výber akýchkoľvek svietidiel podľa predstáv, Vám odporúčam pozrieť na www.favi.sk . Ja som tam našla to naše, ktoré ma oslovilo nielen dizajnom, ale aj skutočnou kvalitou.

Dúfam, že som Vám pomohla, alebo Vás inšpirovala, ak práve hľadáte správne osvetlenie, prípadne prerábate detskú izbu. P.S.: fotky som schválne neupravovala práve kvôli svetlu, ktoré som sa snažila čo najlepšie zachytiť.

Vaša Pupa