Najlepšie topánočky pre malé problematické nôžky

Viete, poviem Vám úprimne, liezli mi na nervy všetky rady “biomatiek” že svojim deťom obúvajú len barefoot topánky, lebo je to moderné, zdravé atď…hovorila som si, že je hádam jedno, v čom moje dieťa chodí, veď aj tak tie topánky za chvíľu vyšuchce a bude mu treba kúpiť nové.

Lenže ako z môjho instagramu viete, Luky je šialene živé dieťa, ktoré sa nevie zastaviť. Ešte som nezažila že by obsedel 5 minút na jednom mieste – u neho je to skrátka nemožné. A keď sme vonku tak mám pocit, že sa jeho aktivita ešte viac stupňuje. Neviem, možno z neho raz bude bežec, myslím že by v tom bol úspešný…Problémy nastali, keď sa začal sťažovať na bolenie nožičiek. Najprv som si myslela, že asi len zle došliapol, alebo má len zas zlú náladu. Potom keď sa sťažoval asi mesiac v kuse, takmer každý deň, až tak, že ku koncu  začal plakať, som pochopila, že sa asi naozaj niečo deje. Snažila som sa mu masírovať nožičky a samozrejme som s ním išla k pediatričke. Tá nám odporučila kúpiť ortopedickú obuv z lekárne a len poznamenala, že na to aby chodil k ortopédovi je ešte malý.

Tak som si začala študovať, že ako mám postupovať a čo robiť. Nezdal sa mi totiž dobrý nápad, kupovať mu ortopedickú obuv, lebo sama dobre viem, aká je tá obuv veľmi tvrdá a pokiaľ nemá urobené presné vložky na mieru, tak sa mu môže nožičku ešte viac zdeformovať, z čoho by mohol mať ešte väčšie problémy. Problém číslo dva bol ten, že má ploché nožičky a sám neznesie tvrdú obuv – plače a odmieta si ju obuť. A v neposlednom rade je našim tretím problémom to, že sa mu chodidlá veľmi potia. Zisťovala som si teda sama informácie, že ktoré topánočky pre detičky sú najlepšie. Názory sa rôznili, ale bola mi odporučená práve barefoot obuv alebo obuv s vložkou fisioflex, čo je vlastne alternatívou barefoot. Tak som si vravela že to teda skúsime,  asi na tom niečo bude, keď si to tak mamičky chvália. A keď nepomôže, budeme to riešiť ďalej.

V našom obľúbenom obchodíku Miloty  predávajú práve topánočky s fisioflex vložkou, tak sme sa išli pozrieť tam. Prvé sme si vybrali zimné čižmičky značky Mrugala, ktoré majú Tepor membránu. Lukáška okamžite prestali bolieť nožičky, hneď ako ich začal nosiť. Myslela som si, že to môže byť aj tým, že predsa len zimné čižmy sú vyššie a má tam spevnený kotník. Takže zimu sme prežili v pohode a konečne bez boľavých nožičiek. Teraz na jar, som sa preto tiež rozhodla pre tenisky s fisioflex vložkou (čo je zdravšia alternatíva k barefoot topánočkam, práve pre hrubšiu podrážku) – konkrétne brazílskej značky Bibi. Tak trochu som dúfala, že sa nezopakuje náš problém z jesene, a nôžky ho nebudú bolieť. A ako to dopadlo? Že by v nich najradšej aj spal. Nikdy by som nebola povedala, že sa dá rozoznať aj voľným okom, že či sa niekomu fakt  dobre a pohodlne chodí, ale fakt sa to dá. Tie tenisky sú proste božské a ja mu normálne závidím, že nemám takú krpatú nohu aby som ich mohla nosiť tiež :-D.

A prečo mu tak sedia? Lebo sú úplne mäkučké (mäkšie ako papuče) a majú úplne takú mäkkú a pritom hrubú podrážku. Tajomstvo príjemnej chôdze spočíva vtom, že majú stielku s technológiou fisioflex, čo znamená, že stielka stimuluje chodenie naboso – dieťatko sa cíti pohodlne, akoby chodilo bosé. Podporuje to zdravý ortopedický a neurologický vývoj dieťatka.Príjemné na nich je tiež to, že materiály sú mäkké a prírodné. Na spodnej časti vložky sú tzv. “prísavky” ktoré spôsobujú,  vnímanie chôdze naboso pri nerovnostiach z povrchu zeme, pričom stimulujú neurologické funkcie, v chodidlách aktivujú senzorické vnímanie a tiež napomáhajú prekrvovaniu organizmu. Vložka fisioflex napomáha k prevencií kožných problémov vďaka tomu, že je z vysokokvalitnej kože, ktorá je upravená antimikrobiálnou úpravou. Vybavená je technológiou “Dry leather”- znamená to, že vložka je vybavená špeciálnymi mikroperformáciami, ktoré odvádzajú pot, čo zabezpečuje, že chodidlá sú stále v suchu. Taktiež napomáha k správnemu formovaniu svalstva na chodidlách, čo zabezpečuje správne držanie tela. Tento typ obuvi s vložkou Fisioflex odporúča aj doktorka Mertl, ktorá je jedinou uznávanou odborníčkou v odbore. Venovala sa štúdiu Podiatrickej medicíny v Anglicku, profesionálne sa venovala diabetickej nohe, kde bola súčasťou multidisciplinárneho tímu medicínskych odborníkov. Venovala sa tiež analýze ľudskej chôdze a držaniu tela, a taktiež problematike detského chodidla v Great Ormond Street Hospital (najuznávanejšia detská nemocnica v Anglicku). Tak keď už sú tieto topánočky odporúčané špičkou v odbore, tak niečo na tom musí byť. 😉

Čo to ale pre nás všetko znamenalo? Či to aj naozaj funguje? No ja z pohľadu maminy, pre ktorú je najdôležitejšia spokojnosť môjho dieťaťa, môžem len potvrdiť, že naozaj fungujú. Vnímam to z toho pohľadu, že Lukáško predtým dosť aj šuchtal nožičkami, čo sa pri nosení týchto tenisiek úplne vytratilo. Stávalo sa mu tiež, že zakopával – pri týchto teniskách nezakopol ani raz. A čo je taktiež skvelé, že sa mu v nich vôbec nepotia nožičky. Z iných “umelých” tenisiek mal až mokré ponožky od potu, teraz ich má nielen že suché, ale dokonca mu vôbec nesmrdia. A keď vidím, že moje dieťa je spokojné a šťastné, tak som aj ja. To je pre mňa najpodstatnejšie. Behá v nich, skáče, konečne tenisky v ktorých aj správne našľapuje, žiadne vykrútené chodidlá.

Doteraz by som nikdy nepovedala, že obuv toho toľko dokáže spraviť. Môžem povedať, že my bibi teniskám ostaneme verní, lebo fakt vidím veľký progres odkedy ich nosí. Vonkoncom – na chodidlách sú všetky nervové zakončenia, tak asi naozaj nie je jedno, čo nosíme. A hlavne naše deti, ktorým sa nožička ešte len vyvíja. Skvelé je, že v predajni Miloty si aj my rodičia môžeme vyskúšať originálnu podložku Fisioflex, ktorou sú tieto tenisky vybavené, aby sme vedeli, ako sa cítia nôžky našich detičiek v týchto topánkach. Za toto im dávam palec hore. My sme v Miloty už dlho kupovali tiež papučky značky RAK- pre Lukáška sú veľmi pohodlné a my už ich máme tretie a určite nie posledné.

Tie sú medzi mamičkami veľmi obľúbené, lebo aj v škôlke ich mali všetky detičky a ja sa ani nečudujem. My ich dlhodobo milujeme a určite ich bude nosiť aj Laura.

Ja pevne verím, že tento článok pomôže aj veľa maminkách, ktorých detičky majú tiež problémy s nôžkami a budem rada, ak sa viac dostane značka bibi do povedomia, lebo môjmu Lukáškovi tieto tenisky naozaj pomohli a vďaka tomu som si aj ja uvedomila, aká dôležitá je obuv pre deti. A čo sa týka ceny bibi tenisiek – sú v podobnej cenovej kategórií, ako bežné tenisky v športových obchodoch. Takže ja osobne si myslím, že už ani nie je o čom. 🙂

P.S.: tenisky na fotkách nie sú špinavé, len dopad svetla na kožu dosť skresľuje 🙂

Vaša Pupa a Lukáško

Podložka fisioflex – kde si rodičia môžu vyskúšať ako sa cítia detičky v bibi teniskách.